Na návštěvu nechoďte přesně v domluvený čas, raději o deset minut později

9. červen 2018

Pokud chcete s druhým člověkem pobýt, chcete s ním prožít společnou chvíli a cítíte, že i on by měl zájem, můžete ho pozvat na návštěvu. I k té se vztahuje řada pravidel etikety.

Podle odbornice na etiketu Aleny Špačkové je zdvořilé, aby host přinesl ženě květiny. „Může k tomu přinést ještě lahev dobrého pití nebo bonboniéru. Ono to zní chudě, obyčejně, ale bonboniérou nikoho neurazíme,“ říká.

Hostitel je povinen donesenou lahev v průběhu večer otevřít. „Když je to alkohol, který se nemusí chladit, tak může otevřít hned, ale není to nejvhodnější. Vypadalo by to, že on sám nemá žádnou lahev připravenou,“ doplňuje Alena Špačková.

A kdy vlastně přesně na domluvenou návštěvu přijít? Projevem nezdvořilosti je, když host přijde přesně v domluvený čas. Neomalenost a hrubost je přijít dřív!

„Nejlépe je přijít deset minut po domluvené hodině. Když ale někdo přijde o půl hodiny později, tak už je to nezdvořilé a měl by samozřejmě volat s omluvou, že se zdržel,“ radí odbornice na etiketu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.