Na návštěvu nechoďte přesně v domluvený čas, raději o deset minut později
Pokud chcete s druhým člověkem pobýt, chcete s ním prožít společnou chvíli a cítíte, že i on by měl zájem, můžete ho pozvat na návštěvu. I k té se vztahuje řada pravidel etikety.
Podle odbornice na etiketu Aleny Špačkové je zdvořilé, aby host přinesl ženě květiny. „Může k tomu přinést ještě lahev dobrého pití nebo bonboniéru. Ono to zní chudě, obyčejně, ale bonboniérou nikoho neurazíme,“ říká.
Hostitel je povinen donesenou lahev v průběhu večer otevřít. „Když je to alkohol, který se nemusí chladit, tak může otevřít hned, ale není to nejvhodnější. Vypadalo by to, že on sám nemá žádnou lahev připravenou,“ doplňuje Alena Špačková.
A kdy vlastně přesně na domluvenou návštěvu přijít? Projevem nezdvořilosti je, když host přijde přesně v domluvený čas. Neomalenost a hrubost je přijít dřív!
„Nejlépe je přijít deset minut po domluvené hodině. Když ale někdo přijde o půl hodiny později, tak už je to nezdvořilé a měl by samozřejmě volat s omluvou, že se zdržel,“ radí odbornice na etiketu.
Související
-
O čem mluvit při nezávazné konverzaci? O práci, o módě, ale o počasí jen vtipně
Při setkání s neznámým člověkem nebo před zahájením pracovního jednání bychom neměli zapomínat na nezávaznou konverzaci neboli small talk. Uvolní totiž atmosféru.
-
Hostitel je podle etikety vždy povinen připravit témata pro nezávaznou konverzaci
Pro společenský kontakt je důležité ovládat takzvaný small talk neboli nezávaznou konverzaci. Jedná se o úvodní rozhovor, který rozproudí debatu, ale ani nemusí pokračovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.