Na návštěvu nechoďte přesně v domluvený čas, raději o deset minut později

9. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Návštěva

Pokud chcete s druhým člověkem pobýt, chcete s ním prožít společnou chvíli a cítíte, že i on by měl zájem, můžete ho pozvat na návštěvu. I k té se vztahuje řada pravidel etikety.

Podle odbornice na etiketu Aleny Špačkové je zdvořilé, aby host přinesl ženě květiny. „Může k tomu přinést ještě lahev dobrého pití nebo bonboniéru. Ono to zní chudě, obyčejně, ale bonboniérou nikoho neurazíme,“ říká.

Hostitel je povinen donesenou lahev v průběhu večer otevřít. „Když je to alkohol, který se nemusí chladit, tak může otevřít hned, ale není to nejvhodnější. Vypadalo by to, že on sám nemá žádnou lahev připravenou,“ doplňuje Alena Špačková.

Tykat nadřízenému a partnerovi dítěte? Některé situace jsou z hlediska etikety ožehavé

Partnerovi svého dítěte byste rozhodně neměli začít automaticky tykat. Nejprve mu tykání nabídněte

Na tenký led vstupujeme v otázce vykání a tykání ve společnosti. Mnohdy váháme, jestli můžeme někomu tykat, nebo co říct, když druhý nabídne tykání a my o to nestojíme. Dostáváme se do ožehavých situací a ne vždy nás vysvobodí etiketa.

A kdy vlastně přesně na domluvenou návštěvu přijít? Projevem nezdvořilosti je, když host přijde přesně v domluvený čas. Neomalenost a hrubost je přijít dřív!

„Nejlépe je přijít deset minut po domluvené hodině. Když ale někdo přijde o půl hodiny později, tak už je to nezdvořilé a měl by samozřejmě volat s omluvou, že se zdržel,“ radí odbornice na etiketu.

Spustit audio

Související