Lidský mozek reaguje na odměny. Toho využívají vývojáři mobilních aplikací a online platforem, upozorňuje psycholog
Trávíte v digitálním světě víc času, než byste chtěli? Není divu. Armáda vývojářů neustále pracuje na tom, aby nás jejich platformy, aplikace a hry zas a znovu „vcucly“. Pomocí závislostních prvků dělají z online světa silně návykové prostředí a nenápadně nás postrkují k propasti zvané digitální závislost. Téma rozebírá pořad Přímá řeč.
„Náš mozek funguje na principu odměny. Vytváříme si závislosti na odměnách, a to i těch nelátkových, třeba pochvale. Říká se tomu dopaminergní systém v mozku, což souvisí s neurotransmiterem dopamin,“ říká Dalibor Kučera, vedoucí katedry psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Když na sociálních sítích získáme lajky a naše online komunita nás oceňuje, hladina dopaminu se zvyšuje, což vyvolává příjemné pocity. „Vývojáři proto neustále přemýšlejí, jakým způsobem uživatele takříkajíc zaháčkovat. Jejich hlavním cílem je totiž zisk a už nepřemýšlejí nad riziky, kterým budou muset uživatelé čelit,“ dodává psycholog.
Čtěte také
Digitální technologie umožňují spojit velké množství lidí, formují zájmové skupiny, zrychlují komunikaci, přináší obrovské množství informací. Na druhé straně jsou ale podle Dalibora Kučery rizika. „Velkým rizikem posledních let je, že personalizované algoritmy například při volbách rozdělují populaci, polarizují ji a vytvářejí nesmiřitelné bloky,“ připomíná.
Domnívá se ale, že v dnešní době už zcela bez digitálních technologií fungovat nelze. „Důležité je naučit se s nimi žít a nějakým způsobem s nimi pracovat. Pro rodiče by to měla být výzva k tomu být svým dětem co nejlepším příkladem a ukazovat jim, že i jiné věci než sociální sítě a hraní her mohou být v životě zajímavé a cenné a mohou dělat člověka šťastným,“ uvádí.
Celý pořad Přímá řeč o digitálních technologiích a závislostech na nich si poslechněte online. Hosty jsou Dalibor Kučera, vedoucí katedry psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a adiktolog a psychoterapeut Jiří Koreš.
Související
-
Závislost na online činnostech dlouho vypadá neškodně. Negativní důsledky se ale nakonec projeví
Psychiatři léta odmítali hovořit o závislosti na internetu, nedávno se ale shodli na třech nových e-diagnózách: závislost na počítačových hrách, online sázení a e-pornu.
-
Právo na nedigitální život chtějí někteří senioři, ale i mladí lidé. Vadí jim vše řešit online
Lidé by měli mít možnost volit mezi online a osobní komunikací. Shodli se na tom účastníci debaty v senátu. O úskalích rozšiřující se digitalizace vědí své hlavně senioři.
-
Digitální svět přináší potíže. Ve školách se proto mluví o bezpečnosti na internetu i psychohygieně
Školy hledají cesty, jak pomoct dětem s nástrahami digitálního světa. Naučit je zvládat závislosti a chránit duševní zdraví. Proto zvou odborníky, kteří o tématech mluví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.