Pořizují i věci, které nikdy nepoužijí. Závislost na nakupování patří mezi nemoci moderní doby, říká sociolog

6. červen 2024

Kabelky, oblečení, boty – především to prý pořizují ženy shopaholičky. Muži, kterých je mezi závislými na nakupování menšina, pro změnu jdou po elektronice, počítačových výrobcích a sportovním oblečení. Shopaholismus neboli omniománie je novou závislostí současnosti. Odhaduje se, že jí trpí asi šest procent populace, což by u nás představovalo 600 tisíc Čechů.

Jak se omniomaniaci chovají? „Nakupování je pro takové lidi naprostá nezbytnost, ke které jsou nějakým způsobem puzeni a nedomýšlejí důsledky. Potřebují to, ráno už se na to těší, připravují. A protože žijeme v tržní společnosti, která nám neustále vnucuje nějaké produkty, o nichž ani netušíme, že bychom je mohli potřebovat, nakupují pak tito lidé věci, které třeba ani nikdy nepoužijí,“ popisuje profesor Aleš Sekot, který na Masarykově univerzitě v Brně moderní závislosti zkoumá.

Takoví lidé se stávají terčem kritiky od svého okolí. Zahlcují nepotřebným zbožím své příbytky, zatěžují rodiny finančně.

Čtěte také

Jestliže se někdo pohybuje doma po úzkých uličkách mezi taškami a krabicemi se zbožím, je to už nemoc? „Jistě. Sice pro psychiatry a psychology ještě patologické nakupování není diagnóza, ale je to problém, se kterým už se na odborníky obracejí například příbuzní,“ odpovídá Aleš Sekot.

Podle jeho zkušenosti lidé závislí na nakupování své chování spíše tají. „Stydí se za to, protože dobře vědí, že už to nabývá nepřiměřených rozměrů. Obvykle ale nejsou ochotni, nebo schopni vyhledat odbornou pomoc. Pokud je však někdo rozumně upozorní na to, že tohle není cesta, pak mají možnost obrátit se na odborníky. A je také dobré zařídit tomu člověku takové materiální podmínky, aby k nákupům neměl přístup,“ radí.

Mají k shopaholismu sklony i chudí lidé? A co děti, které ještě nemají vlastní prostředky? Celý rozhovor o závislosti moderní doby se sociologem Alešem Sekotem si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.