Právo na nedigitální život chtějí někteří senioři, ale i mladí lidé. Vadí jim nutnost vše řešit online a instalovat aplikace
Lidé by měli mít možnost volit mezi online a osobní komunikací. Shodly se na tom čtyři desítky účastníků debaty v senátu o právu na nedigitální život. Návrhy na případné legislativní změny budou předmětem dalších jednání. O úskalích rozšiřující se digitalizace vědí své hlavně senioři. Někteří kvůli tomu navštěvují nejrůznější kurzy, například v Prachaticích.
Senior Karel Hrůza pomáhá jednou týdně svým vrstevníkům v Prachaticích s orientací v digitálním prostoru. „Nejdřív chodili kvůli počítačům, ukazovali jsme jim, jak se dají využívat. Teď už doba pokročila a chodí hlavně s mobilními telefony,“ popisuje.
Na kurzu pomohl některým zájemcům například nastavit internetové bankovnictví. „Někteří si tady s námi vyřídili přes počítač daňové přiznání. Doma na to nestačili, tak jsme jim pomohli,“ doplňuje.
Neustále postupující digitalizace seniorům komplikuje život. „Nám to pořád připomíná, že jsme staří. Když už si myslíme, že jsme ty věci zvládli, přijde něco dalšího. To je třeba teď portál občana, samé nové výrazy, datové schránky, takže problémy jsou a máme co dohánět,“ potvrzuje Zdena Hrůzová, předsedkyně prachatické organizace spolku Senioři České republiky.
Čtěte také
Chytrý telefon a mobilní aplikace jsou dnes už potřeba třeba i při nakupování. „Do jednoho řetězce chodíme rádi, protože tam nám na slevu stačí karta. V některých ale už musíte použít aplikaci, takže je tam trošku cítit diskriminace,“ dodává Zdena Hrůzová.
Kulatý stůl o právu na nedigitální život iniciovala nezávislá senátorka Daniela Kovářová. Podle ní se problém netýká jen starší části populace. „Přibližně čtvrtina mladých lidí chce žít a komunikovat bez nutnosti digitální cesty,“ uvádí.
„Lidem nejvíc vadí nemožnost platit hotovostí, povinná komunikace přes e-mail a datové schránky, zavírání kamenných poboček bank a nutnost vyřizovat příkazy v elektronickém bankovnictví,“ doplňuje. Z kulatého stolu o právu na nedigitální život vznikne také sborník. Debaty na toto téma budou pokračovat.
Související
-
Neotevírat úplně vše a nebrat každé tvrzení vážně. Senioři se učí, jak se ubránit kyberkriminalitě
Jak se správně pohybovat na internetu, jaké emaily radši nepřeposílat a jak poznat podvodníky. To vše se v otevřené počítačové učebně v Prachaticích můžou dozvědět senioři.
-
Chytré telefony, tablety i brýle pro virtuální realitu stále častěji používají senioři v domovech
Prohlíží si digitální fotky vnoučat, čtou články na internetu nebo poslouchají podcasty. I tak může vypadat život starších lidí v domovech pro seniory.
-
Přivolat pomoc nebo koupit vstupenky. Studenti v Dačicích učí seniory, jak využívat chytré telefony
Moderní technologie nemusí představovat propast mezi starší a mladší generací. To dokazuje kurz Chytře na chytré telefony, který pro seniory v Dačicích uspořádali studenti.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Počasí příznivé, máme zelenou.‘ The Atlantic zveřejnil celou konverzaci , která unikla Bílému domu
-
Vysoký počet odkladů je chybou systému, říká sociolog Prokop. Častěji mají odklad děti z chudších rodin
-
ŽIVĚ: Kdo bude bránit Česko? Sedm expertů politických stran debatuje o obraně
-
‚Nezúčastníme se tohoto trapného divadla.‘ ANO a SPD odešly ze Sněmovny kvůli neveřejné debatě o obraně