Neotevírat úplně všechno a nebrat každé tvrzení vážně. Senioři se učí, jak se ubránit kyberkriminalitě
Jak se správně pohybovat na internetu, jaké emaily radši nepřeposílat a jak rozpoznat podvodníky. To všechno se v otevřené počítačové učebně organizace Sensen v Prachaticích můžou dozvědět senioři. Učebna je přístupná jednou týdně, s moderními technologiemi tam svým vrstevníkům pomáhají dva dobrovolníci.
Paní Bedřiška přišla pro pomoc s odesíláním zpráv v tabletu. Že by se nechala nachytat od podvodníků na internetu, už se nebojí. „Tady mě informovali dobře,“ říká.
Jedním z dobrovolníků, kteří v počítačové učebně seniorům pomáhají, je Jiří. „Staří lidé, vidím to na sobě, už nemají schopnost vždy rozeznat, co může být škodlivé. Je pro ně problém chovat se u počítače zodpovědně,“ popisuje.
Kromě poradny se kyberkriminalitě prachatičtí senioři věnují i na speciálních přednáškách. O ty bývá velký zájem. „Chceme, aby si uvědomili, že počítač není jen na hraní, ale i na komunikaci, která má svá rizika. Učíme, že nemají otevírat všechno, na co narazí, že nemohou brát úplně všechno vážně,“ připomíná dobrovolný lektor, třiaosmdesátiletý Karel Hrůza.
Čtěte také
Podle Zdeňky Hrůzové, předsedkyně městské seniorské organizace, mají podobná školení velký význam. „My senioři chceme dokázat, že ještě nejsme staří, že to všechno chápeme, a tohle je pro nás velká pomoc. Jde nám to sice pomaleji, ale dokážeme se s technologiemi popasovat, snažíme se držet krok s dobou. Pomáhají nám třeba i vnučky a vnuci, ale ti jsou na nás někdy moc rychlí,“ vypráví.
V tom může být další výhoda poradny klubu Sensen. „Lektoři, kteří jsou tady, mají takový lidský přístup. Nemusíme se bát sem přijít, že tu bude někdo přechytralý cpát moudra do hlavy rychlým tempem. To je velká výhoda,“ potvrzuje Zdeňka Hrůzová.
Klub Sensen, tedy ve zkratce Senzační senioři, funguje pod nadací Charty 77 a má i podporu města. Senioři můžou do počítačové učebny v Prachaticích přijít každý čtvrtek od 9 do 11 hodin.
Související
-
Co internet schvátí, nikdy nenavrátí. Třikrát si rozmyslete, jestli pošlete něco intimního
Dobrý sluha, ale špatný pán. To se dřív říkalo o ohni, dnes by to mohlo platit o internetu. Jeho využívání přináší nesčetně benefitů, zrovna tak nás ale může i ohrozit.
-
Sleva nesmí být umělá. Novela zákona přispívá k větší ochraně spotřebitele, vysvětluje inspektorka
Začala platit novela Zákona o ochraně spotřebitele. Znamená to, že nakupující jsou lépe chráněni a mají právo na víc informací. Novela vychází z evropské legislativy.
-
Lákavá nabídka velkého výdělku na internetu? Zpozorněte. Podvodů přibývá
Stále rafinovanější triky využívají podvodníci na internetu. Nárůst takzvané kyberkriminality během posledního zhruba půl roku registrují i vyšetřovatelé na jihu Čech.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Útok Hamásu 7. října nebyl překvapením. Varovaly jsme, ale armáda neposlouchala, říkají vojákyně
-
Zapšklý, bez vize, schopný paktu s Čínou i Ruskem. Orbán problémy EU nevyřeší, míní Zdechovský
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah i způsobenou škodu
-
Slovenská prokurátorka, která vyšetřovala českou reportérku ve spojitosti s hnutím AllatRa, rezignovala