Lidem s cukrovkou se mění tvar nohy. Měli by nosit speciální boty, prostorné a se skrytými švy
V Česku je skoro milion diabetiků. Znamená to, že téměř desetina z nás trpí cukrovkou, a část pacientů se dočká i stavu, kdy dojde na vážné následky. Patří k nim poškození srdce, cév, ledvin. Může to být i takzvaná neuropatie, při níž se diabetikovi špatně chodí.
Pro pozdější stádia cukrovky je typická i diabetická noha. Ta bývá suchá, může být bolavá a zraněná, má změněný tvar, například zvětšenou patu, při chůzi jinak odvaluje chodidlo. Diabetik jakoby „šoupe nohama“. Proto potřebuje speciální obutí.
„Diabetická noha má potíže zejména s prokrvením a nervy, což je dobré mít na paměti, když jdete vybírat obuv. Obuv pro diabetiky je speciální, existuje spousta norem a pravidel, které musí výrobci splnit. Odborně se jí říká profylaktická obuv pro diabetiky, mezi lidmi se vžil slangový název diabota,“ říká odborník na zdravotní obuv Karel Šmatlák.
Výběr správné boty je podle něj zásadní. „Zkuste si představit, že si dáte na prst gumičku – po chviličce cítíte brnění a možná i necitlivost, protože dochází k horšímu prokrvení. A s nohama je to podobné. Když si obujete botu, která je nevhodná pro diabetické chodidlo, svírá ho, uskřinuje prsty, zabraňuje prokrvení končetin,“ popisuje.
Základem je správná velikost obuvi. „Určitě je dobré, když si diabetici nechají s velikostí poradit, protože se u nich často objevuje zhoršená citlivost až kompletní necitlivost. Diabetik se silnou neuropatií vůbec necítí chodidlo. I když botu zkouší, nemá šanci poznat, jestli správně sedí,“ zdůrazňuje Karel Šmatlák.
Čtěte také
Bota pro diabetika by měla být maximálně prostorná. „Jestli někde něco jen malinko překáží, je to špatně. Nemůžeme čekat, že se bota roztáhne a přizpůsobí, vždy musí být padnoucí pro dané chodidlo,“ uvádí odborník.
Zdravotní obuv má také speciální šití podšívky. „Jedná se o speciální cik cak steh. Když si botu prohlédnete, nenajdete v ní šev a především ho ani neucítíte. Ve vnitřku boty nesmí nikde nic překážet. Pak jsou ještě nároky na stélku a na podešev,“ dodává.
Pacient s počínající cukrovkou, který ještě dobře cítí nohy, může podle Karla Šmatláka zkusit pořídit boty v běžné obuvi, pokud najde takové, které splňují uvedené podmínky. Jistější je ale návštěva specializovaného obchodu se zdravotními potřebami. „Máme dobrou zkušenost, že tam jsou zvyklí lidem pomáhat s výběrem, takže můžete předpokládat, že opravdu najdete vhodné boty,“ říká.
Celý rozhovor o zdravotní obuvi s Karlem Šmatlákem si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Související
-
Když se covid spojí s cukrovkou, je to velmi nebezpečné, varuje lékař
Už je známo, že koronavirus zvlášť ohrožuje diabetiky. Loni jich u nás zemřelo o deset tisíc víc než v jiné roky. Proč je zrovna kombinace covidu a cukrovky tak výbušná?
-
Co platí na křečové žíly? Někdy pomohou na dlouhou dobu kompresní punčochy, jindy až operace
Vystouplé pletence žil zejména na nohách, otoky, bolesti a zvýšené riziko vzniku krevních sraženin trápí až 40 procent žen a 25 procent mužů. A ti hledají řešení.
-
Od vbočeného palce na noze může bolet celé tělo
Vbočený palec u nohy – zdánlivá drobnost, která ale ovlivňuje stav kosterního aparátu v celém těle. Věnovali jsme jí magazín Zdravíčko s ortopedem Zdeňkem Krátkým.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.