Od vbočeného palce na noze může bolet celé tělo
Vbočený palec u nohy – zdánlivá drobnost, která ale ovlivňuje stav kosterního aparátu v celém těle. Věnovali jsme jí magazín Zdravíčko se Zdeňkem Krátkým, primářem ortopedického oddělení Nemocnice Prachatice.
Hallux valgus, vbočený palec, se týká 15 až 25 procent naší populace, četnost roste s věkem. Vliv má genetika, špatné postavení kostí v nártu, nadváha, přetěžování chodidla a nevhodná obuv, zvláště vysoké podpatky a úzké špičky. „I když se od této teorie teď trochu upouští, já na ni věřím. Boty jsou jednou z příčin, proč se palec při chůzi špatně postaví,“ říká Zdeněk Krátký.
Noha s vbočeným palcem je špičatá, palec směřuje proti ostatním prstům, nikoli rovně v ose pohybu, jak by tomu mělo být. Přednoží, kde je základna palce, se rozšiřuje. Velký kloub palce vyhřezne do strany. Noha tedy není ve tvaru čtyřúhelníku, ale kosodélníku.
„U vychýleného kloubu se postupně vytváří artróza, proto bolí. Bolest souvisí i se zánětem, který může špatné postavení kloubu doprovázet. Poznáme ho podle začervenání a teplejší pokožky v místě zánětu. Tady je příčinou i tření o užší botu,“ vysvětluje lékař.
Na zázraky z reklam nevěřte
Právě kloub palce je jedním ze tří opěrných bodů při chůzi a stání. „Postavení palce má tedy zásadní opěrnou funkci pro celé tělo. Je-li palec v nesprávném postavení, pacient všelijak natáčí tělo a potíže se postupně přenášejí na kotník, koleno, kyčel i páteř,“ připomíná Zdeněk Krátký.
Na internetu často narážíme na reklamy, které slibují, že se vbočeného palce zbavíme třeba díky speciální ortéze. Ortoped Zdeněk Krátký ale na takové zázraky nevěří. „Je zbytečné za to utrácet. Zázračné korektory nabízené v inzerátech, klínky mezi prsty a ortézy mnoho nepomáhají. Mají význam spíš po operaci jako rehabilitace nebo v noci k mírné úlevě od bolestí. Ortopedickou vadu ale odstranit nemohou,“ komentuje.
Totéž podle něj platí pro medikamenty. Žádná mast nebo pilulka nemůže srovnat kosti. Masti jen uleví pocitu těžké nohy a trochu ztlumí zánět tíhového váčku. Ani rehabilitační cvičení nepřináší pacientům s vbočeným palcem trvalé řešení.
V práci prosedíme 80 tisíc hodin, další pak za volantem a u televize. Jak přitom předejít bolestem zad?
Pračlověk běhal v předklonu, miliony let jsme se dostávali ze čtyř končetin na dvě, narovnali jsme se, čímž jsme dosáhli dovyvinutí nervové soustavy a mozku, a teď se svým životním stylem vracíme zpátky do předklonu.
Existuje tedy nějaké? „Smysl má formovat podélnou a příčnou klenbu nohy tím, že budeme chodit bosky. V létě od dětského věku využívejme nerovného terénu, trávy, měkčího strniště. Drobnými podněty až na hranici bolestivosti nuťme nohu k činnosti. Svaly, které mají formovat klenbu, v botách a botičkách nefungují,“ radí Zdeněk Krátký s tím, že to není teorie, se kterou by všichni jeho kolegové ortopedi souhlasili, ale on ji zastává.
Radikálním řešením je pak operativní zákrok. „Umíme operovat vbočené palce, pokoušíme se narovnat pokřivenou anatomii, ale neumíme ovlivnit stav svalů a šlach, které ji obklopují a které také hrají v té patologii velkou roli,“ říká lékař.
Operace halluxů nejsou podle něj vhodné pro každého a je potřeba počítat s tím, že návrat do běžného života bude obtížnější a zdlouhavější než třeba po operaci velkého kloubu, jako je kyčel. Nohu pak také není možné zatěžovat jako dřív, bolestivost a rehabilitace může trvat mnoho měsíců. A někdy už může být na operaci prostě pozdě. „Stav, který trvá padesát let, už může být nenapravitelný,“ dodává Zdeněk Krátký.
Související
-
Co platí na křečové žíly? Někdy pomohou na dlouhou dobu kompresní punčochy, jindy až operace
Vystouplé pletence žil zejména na nohách, otoky, bolesti a zvýšené riziko vzniku krevních sraženin trápí až 40 procent žen a 25 procent mužů. A ti hledají řešení.
-
Nedostatek pohybu ohrožuje seniory na životě, hýbejte se alespoň půl hodiny denně
Aby se pravěký člověk uživil, naběhal za den až 20 kilometrů. A pohyb jako podmínka pro přežití je v nás zakódovaný dodnes. S tím se ale neslučuje současná gaučová kultura.
-
Proč vás bolí klouby? Máte málo nebo naopak příliš pohybu, roli může hrát i psychika
Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, při kterém dochází k úbytku chrupavky, a to postupně až na kost. Ve Zdravíčku o artróze hovořil fyzioterapeut Jaroslav Zeman.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.