Od vbočeného palce na noze může bolet celé tělo

3. červenec 2018

Vbočený palec u nohy – zdánlivá drobnost, která ale ovlivňuje stav kosterního aparátu v celém těle. Věnovali jsme jí magazín Zdravíčko se Zdeňkem Krátkým, primářem ortopedického oddělení Nemocnice Prachatice.

Hallux valgus, vbočený palec, se týká 15 až 25 procent naší populace, četnost roste s věkem. Vliv má genetika, špatné postavení kostí v nártu, nadváha, přetěžování chodidla a nevhodná obuv, zvláště vysoké podpatky a úzké špičky. „I když se od této teorie teď trochu upouští, já na ni věřím. Boty jsou jednou z příčin, proč se palec při chůzi špatně postaví,“ říká Zdeněk Krátký.

Noha s vbočeným palcem je špičatá, palec směřuje proti ostatním prstům, nikoli rovně v ose pohybu, jak by tomu mělo být. Přednoží, kde je základna palce, se rozšiřuje. Velký kloub palce vyhřezne do strany. Noha tedy není ve tvaru čtyřúhelníku, ale kosodélníku.

 „U vychýleného kloubu se postupně vytváří artróza, proto bolí. Bolest souvisí i se zánětem, který může špatné postavení kloubu doprovázet. Poznáme ho podle začervenání a teplejší pokožky v místě zánětu. Tady je příčinou i tření o užší botu,“ vysvětluje lékař.

Na zázraky z reklam nevěřte

Právě kloub palce je jedním ze tří opěrných bodů při chůzi a stání. „Postavení palce má tedy zásadní opěrnou funkci pro celé tělo. Je-li palec v nesprávném postavení, pacient všelijak natáčí tělo a potíže se postupně přenášejí na kotník, koleno, kyčel i páteř,“ připomíná Zdeněk Krátký.

Na internetu často narážíme na reklamy, které slibují, že se vbočeného palce zbavíme třeba díky speciální ortéze. Ortoped Zdeněk Krátký ale na takové zázraky nevěří. „Je zbytečné za to utrácet. Zázračné korektory nabízené v inzerátech, klínky mezi prsty a ortézy mnoho nepomáhají. Mají význam spíš po operaci jako rehabilitace nebo v noci k mírné úlevě od bolestí. Ortopedickou vadu ale odstranit nemohou,“ komentuje.

Totéž podle něj platí pro medikamenty. Žádná mast nebo pilulka nemůže srovnat kosti. Masti jen uleví pocitu těžké nohy a trochu ztlumí zánět tíhového váčku. Ani rehabilitační cvičení nepřináší pacientům s vbočeným palcem trvalé řešení.

V práci prosedíme 80 tisíc hodin, další pak za volantem a u televize. Jak přitom předejít bolestem zad?

Sedavý způsob života má negativní vliv na tělo

Pračlověk běhal v předklonu, miliony let jsme se dostávali ze čtyř končetin na dvě, narovnali jsme se, čímž jsme dosáhli dovyvinutí nervové soustavy a mozku, a teď se svým životním stylem vracíme zpátky do předklonu.

Existuje tedy nějaké? „Smysl má formovat podélnou a příčnou klenbu nohy tím, že budeme chodit bosky. V létě od dětského věku využívejme nerovného terénu, trávy, měkčího strniště. Drobnými podněty až na hranici bolestivosti nuťme nohu k činnosti. Svaly, které mají formovat klenbu, v botách a botičkách nefungují,“ radí Zdeněk Krátký s tím, že to není teorie, se kterou by všichni jeho kolegové ortopedi souhlasili, ale on ji zastává.

Radikálním řešením je pak operativní zákrok. „Umíme operovat vbočené palce, pokoušíme se narovnat pokřivenou anatomii, ale neumíme ovlivnit stav svalů a šlach, které ji obklopují a které také hrají v té patologii velkou roli,“ říká lékař.

Operace halluxů nejsou podle něj vhodné pro každého a je potřeba počítat s tím, že návrat do běžného života bude obtížnější a zdlouhavější než třeba po operaci velkého kloubu, jako je kyčel. Nohu pak také není možné zatěžovat jako dřív, bolestivost a rehabilitace může trvat mnoho měsíců. A někdy už může být na operaci prostě pozdě. „Stav, který trvá padesát let, už může být nenapravitelný,“ dodává Zdeněk Krátký.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.