Endometriózou trpí řada žen. Potíže vyvolává sliznice, která z neznámých příčin opustila dělohu

12. listopad 2024

Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v plodném věku. Kvůli němu dokonce někdy děti ani mít nemohou. Léčba však v mnoha případech k otěhotnění pomůže. Problém je, že nemoc, o které se mluví jako o civilizační, se ráda vrací.

Jak vysvětluje Michal Turek, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, jde o poruchu, při které z neznámých příčin děložní sliznice – endometrium – cestuje mimo dělohu. A to i opakovaně.

„V podstatě všechny orgány mohou být endometriózou postiženy, nebyla popsána pouze v srdci a ve slezině. Naštěstí případy, kdy je endometrióza mimo malou pánev, jsou velmi vzácné. Například zasažené plíce nebo mozek vidíme opravdu velmi zřídka,“ ujišťuje.

Endometriózou v Česku trpí deset až patnáct procent žen ve fertilním věku, tedy od takzvaného menarché, zhruba od deseti až patnácti let, kdy začíná menstruace, až po začátek menopauzy. Pak potíže utichají.

Jak se endometrióza projevuje

„Záleží na tom, jestli je endometrióza čerstvá, nebo jestli jde o starší ložiska, která jsou charakteristická zajizvením tkáně. Podle toho vidíme příznaky,“ říká lékař Michal Turek.

„Čerstvá ložiska mohou způsobovat cyklické krvácení, a to i v jiných orgánech než typicky ženských,“ vysvětluje. Takové krvácení se objevuje pravidelně, v návaznosti na ovariální cyklus.

Časem pak obvykle dojde k zajizvení ložisek. Starší, zajizvená endometrická tkáň se může projevovat bolestí. „Z lokalizací mimo malou pánev vídáme endometriózu nejčastěji v jizvě po císařském řezu nebo v jizvě po zašití porodních poranění, třeba po nástřihu hráze,“ doplňuje ženský lékař.

Čtěte také

Ložisko v jizvě bývá různě velké, může mít tvar drobné pecičky i vlašského ořechu. „Je docela dobře hmatné, viditelné, žena o něm dobře ví. A to ložisko je charakterizováno cyklickou bolestí při menstruačním cyklu. Ať už před menstruací, nebo při ní,“ vysvětluje Michal Turek.

Pozoruhodná je právě cykličnost potíží. Ať je odloučené endometrium kdekoli v těle, má tendenci se ozývat měsíc co měsíc. „Základní vlastností endometria v děloze je právě to, že reaguje na hormonální změny v těle ženy. A to je i zásadní vlastnost ložisek mimo dělohu, v jiných orgánech,“ dodává gynekolog.

„Nicméně je řada žen s endometriózou, které nemají příznaky žádné,“ upozorňuje, „jde asi třicet procent z nich. Větší část pacientek pociťuje bolesti různé intenzity. Bolest může být cyklická, ale i trvalá. Další možností jsou bolesti při pohlavním styku, ale třeba i při vyprazdňování stolice nebo močení. Záleží na tom, co endometrióza v malé pánvi napáchala.“

Ačkoli v mozku se kousky děložní tkáně vyskytují výjimečně, gynekolog připouští, že i kvůli nim by mohla ženu každý měsíc během cyklu bolet hlava. Bolí totiž vždy místo, kam se endometrium dostalo. „Ale bolest hlavy je velice široká problematika, důvodů může být celá řada a je potřeba, aby se taková žena dostala ke specialistovi mimo gynekologickou odbornost,“ zdůrazňuje.

Jak se endometrióza vyšetřuje

Do ordinace ženského lékaře pacientky s podezřením na endometriózu přivede většinou bolest v podbřišku nebo neplodnost. „K tomu, abychom endometriózu potvrdili, máme excelentní vyšetření, a to je ultrazvuk. Pokud si přesto gynekolog není jistý, odesílá ženu na magnetickou rezonanci. Další možností jsou expertní ultrazvuky – jsou pracoviště, která se zabývají jenom endometriózou a jejich vyšetření jsou přesnější,“ uvádí Michal Turek.

Velmi důležitým diagnostickým výkonem je podle něj také laparoskopie. „Některá ložiska, zejména drobnější na pobřišnici, totiž nemusejí být na ultrazvuku patrná. Laparoskopické vyšetření je vhodné i pro srůsty, jestliže se starší endometria zajizvila a vytvořila například pojivový pruh mezi dělohou a střevem. Tyto srůsty také mohou bolet. A laparoskopie dovršuje celý algoritmus vyšetřování,“ zmiňuje.

Jak se endometrióza léčí

Laparoskopie už zároveň může být chirurgickou metodou, která endometrium z nežádoucího místa odstraní. Někdy to ale není jednoduché. Obklopuje-li vycestovaná děložní sliznice třeba močový měchýř, její postupné odkrajování může trvat i několik hodin.

Naopak lehčí případy si vystačí s hormonální léčbou, která potlačí vliv cyklu na růst děložních buněk. Proto je hormonální antikoncepce i jednou z možností prevence endometriózy. Těmi dalšími jsou zdravý životní styl, udržování si váhy a abstinence od alkoholu.

Celý rozhovor o endometrióze s Michalem Turkem, primářem gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, si poslechněte v magazínu Zdravíčko.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.