Zadeček nahoru, hlavičku dolů. Pokud to příroda nezařídí sama, zkouší lékaři přetočit dítě před porodem speciálními hmaty
Říká se tomu obrat plodu zevními hmaty. V jižních Čechách se takovému vrtění lidským plodem začala jako první věnovat lékařka Pavla Remeňová v českokrumlovské porodnici v roce 2016. Sama ale říká, že nikoli nově. Podobné techniky, jak dostat dítě do polohy ideální pro porod, tedy zadečkem nahoru a hlavičkou dolů, tady byly odpradávna. Popsány jsou už ve starém Římě, ovládaly je i středověké porodní báby.
V sedmdesátých letech minulého století nebyl tento druh péče podporován, přistupovalo se raději k císařskému řezu. Dnes se obrat dítěte z polohy koncem pánevním do polohy hlavičkou dolů opět považuje za bezpečnější metodu a stává se první volbou.
„Obraty děláme za krátkodobé hospitalizace. Maminka ráno přijde, my natočíme monitor, uděláme ultrazvuk, abychom zjistili přesnou polohu miminka v děloze, a odhadujeme váhu plodu,“ popisuje Pavla Remeňová.
Pak přichází na řadu samotný obrat. „Maminku položíme na lůžko na záda, nohy podložíme polštářem, aby byly lehce pokrčené, a tím pádem se maximálně uvolnila břišní stěna. Potom přes břicho nahmatáme zadeček plodu a hlavičku plodu. Zadeček se snažíme vysouvat co nejvíc nahoru a hlavičku naopak plynule směřovat co nejvíc dolů,“ líčí lékařka.
Čtěte také
Obrat se provádí od 36. týdne těhotenství. Do té doby je podle Pavly Remeňové ještě velká pravděpodobnost, že se dítě otočí do ideální polohy samo. „Po 36. týdnu už ta pravděpodobnost klesá, protože miminko má méně prostoru. A kdyby nastala nějaká komplikace a bylo by nutné třeba provést císařský řez, tak v této fázi těhotenství už je miminko víceméně zralé a nebyl by to takový problém,“ doplňuje.
Pro použití speciálních zevních hmatů se lékaři rozhodují na základě několika okolností. „Nejdůležitější je dostatek plodové vody. Pak přihlížíme k tomu, pokolikáté je žena těhotná – čím více předchozích těhotenství, tím by ten obrat měl jít lépe. A dalším faktorem je, že obraty se provádějí lépe u štíhlejších žen,“ vysvětluje Pavla Remeňová.
Celý rozhovor o obratech plodu v těle matky s lékařkou Pavlou Remeňovou z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Český Krumlov si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.
Související
-
Úkolem mužů není jen odvézt ženu do porodnice, mohou při porodu opravdu pomoci, učí dula
Předporodní příprava je důležitou součástí péče, kterou budoucím maminkám věnují duly. Nezdravotnické pracovnice provádějí ženy obdobím těhotenství, porodu i šestinedělí.
-
Do domácností šestinedělek se vrací porodní asistentky. Poradí s péčí a odhalí případnou depresi
Od zklamání, že se nedaří kojit, přes úzkost, že je špatná matka, až po depresi, kvůli které se neraduje z narození děťátka. Takové podoby může mít poporodní blues.
-
Otec u císařského řezu, porod s celou rodinou i asistenčním psem. Prachatická porodnice mění přístup
Do porodnice v Prachaticích přišel jako nový primář Vladimír Študent. Se svými zkušenostmi z pražských klinik i zahraničí se přesunul do malé okresní nemocnice na Šumavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.