Do domácností šestinedělek se vrací porodní asistentky. Poradí s péčí o dítě a odhalí případnou depresi

20. září 2023

Od zklamání, že se nedaří kojit, přes úzkost, že je špatná matka, až po depresi, kvůli které se neraduje z narození děťátka. Takové podoby může mít poporodní blues. V mírné formě postihuje až 50 procent rodiček. Ve výjimečných, ale reálných případech se rozvine laktační psychóza. A ta může znamenat i sebevražedné nebo vražedné tendence.

V pozadí jsou překotné hormonální změny při a po porodu. Jak potvrzuje primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Písku Michal Turek, k duševní nepohodě přispívá nevyspání, nezkušenost a často také nepřítomnost dalších žen v rodině, které by poradily a pomohly.

Písečtí zdravotníci se proto ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví snaží poporodní depresi včas odhalit například dotazníky na tabletech. „Předně je třeba říct, že nějaké změny po porodu jsou normální. Že si maminka popláče, že ji něco bolí a že první kojení není hned jako z filmu, to je běžné. Když si budeme všichni tohle respektovat, ušetříme si první dny splínu,“ připomíná Michal Turek.

Pokud však během prvních dnů úzkosti a negativní pocity neodezní, je třeba začít problém řešit. „Snažíme se na maminkách počínající potíže vidět, ale ne vždy se to podaří. Moc bych maminky prosil, aby se svěřily, pokud je něco trápí, protože poporodní psychózu člověk sám nepřepere. Nebojte se mluvit o svých problémech, my jsme tady od toho, abychom vám pomohli,“ zdůrazňuje primář.

Podle něj už se i změnilo vnímání okolí, které by mohlo mít tendenci ženu odsoudit za to, že po narození dítěte není pouze nadšená. „Je to jiné než před dvaceti lety, okolí je dnes víc chápající a tolerující. Vidíme tatínky u porodu, na oddělení šestinedělí a třeba i zákonodárci jim dali možnost být po porodu partnerky doma. Toto všechno se počítá,“ říká.

Čtěte také

„Jako jsem apeloval na maminky, aby mluvily o svých potížích, apeluji i na jejich blízké, aby byli tolerantnější třeba k větší plačtivosti. Za druhé, pokud se vám prostě něco nezdá na duševní pohodě nebo zdraví ženy po porodu, tak i vy můžete přijít za námi a říct, že něco zřejmě není úplně v pořádku, a společně to rozklíčujeme,“ doplňuje.

Více pomáhat a předcházet poporodním psychickým potížím se rozhodla i samotná písecká nemocnice. Vysílá do terénu komunitní porodní asistentky. „Naše asistentka, která má spoustu zkušeností, bude dojíždět za ženami po porodu do jejich domácího prostředí. Ono už to takhle dříve bývalo zvykem, ale trošku jsme na to zapomněli,“ popisuje Michal Turek.

Komunitní porodní asistentka ženě doma poradí s péčí o miminko. „Dobrou radou může pomoci předejít psychickým potížím, protože když najednou víte, jak na to, tak je vám samozřejmě lépe. Zároveň může i rozpoznat počínající poporodní deprese. Chceme, aby maminka nebyla na všechno sama, když odejde z porodnice a má třeba manžela někde na cestách,“ uzavírá primář.

Celý rozhovor o psychických potížích po porodu s primářem gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Písku Michalem Turkem si poslechněte online.

Spustit audio

Související