Myomy rostou z neznámého důvodu v dělohách žen, nejčastěji mezi čtyřicítkou a padesátkou. Později už nepřibývají

9. říjen 2024

Až čtyřiceti procent žen se týká komplikace jménem myom. Jde o novotvar, který se vytvoří přímo ze svaloviny dělohy. Právě a jedině v ní se tento nezhoubný nádor vyskytuje. Může ale docela podstatně růst, z velikosti hrášku třeba až do velikosti dětské hlavičky, a může se také zmnožovat. Přesto podle Michala Turka, primáře gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, ženy na životě neohrozí.

„To je právě ta nezhoubnost, že nepostihuje jiné orgány, netvoří metastázy, ale v rámci dělohy může žena mít jeden malý myom, jeden velký myom nebo třeba deset myomů různé velikosti,“ říká Michal Turek.

Rozsah obtíží tedy záleží na tom, kolik myomů v děloze je, jak jsou velké, jak rostou a kam rostou. „Některý může být umístěný uvnitř děložní dutiny, jiný ve svalovině a může významně vyklenovat povrch dělohy. Jak děloha s velkým myomem roste, může tlačit na okolní orgány, zejména močové cesty, močovody, močový měchýř,“ popisuje gynekolog.

Symptomy nebo potíže podle něj pociťují spíše ženy s většími a mnohočetnými myomy. „Málokdy žena pozná, že má půlcentimetrový myom, byť přímá úměra tam úplně není. Znám ženy, které mají jeden myom a mají potíže, a ženy s většími myomy, které potíže nemají. Jedná se o potíže jako bolest podbřišku, tlak na močový měchýř, bolestivá menstruace, silnější a nepravidelná menstruace, bolesti při pohlavním styku,“ vysvětluje.

Čtěte také

Proč myomy v děloze vlastně vznikají, lékaři přesně neví. „Ten prvopočátek není ještě úplně znám, my spíš známe následky a víme, jak je léčit. Roli určitě hraje genetika a také věk. Pravděpodobnost myomu u třicetileté ženy je dvacet procent, u čtyřicetileté ženy čtyřicet procent,“ uvádí lékař.

Nejčastěji se podle něj myomy objevují u žen ve věku od 40 do 50 let. „U mladých dívek je výskyt raritní. Čím jsou ženy starší, myomů přibývá, ale kolem padesátého roku pozorujeme stagnaci v růstu, nebo dokonce jejich zmenšování. V tomto věku totiž u žen dochází k hormonálnímu přechodovému stavu a myomy jsou na těchto hormonech poměrně silně závislé,“ dodává Michal Turek.

Jak se myomy léčí, co obnáší jejich operace a jsou překážkou těhotenství? Celý rozhovor s primářem gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Písku Michalem Turkem si poslechněte v magazínu Zdravíčko.

Spustit audio

Související