Kýla sama nezmizí. Nepomůže ani cvičení a dieta, jediným řešením je operace, připomíná lékařka
Kýlu si obvykle spojujeme s břichem – s pupíkem, třísly, bránicí. Existuje ale mnoho druhů kýly, kdy se orgán přesune ze svého přirozeného místa. Nehraje roli, zda máme, či nemáme vypracované břišní svaly, ani to, jestli jsme tlustí, nebo tencí. „Za svou kýlu si člověk nemůže,“ říká Marta Horáková, primářka oddělení chirurgie, urologie a ORL v nemocnici v Písku, která byla společně s vrchní sestrou Zuzanou Šímovou hostem pořadu Zdravíčko.
Za vznikem kýly stojí ztenčené místo v blance (odborně v povázce čili fascii), která svaly kryje. „Kýla je, když se útroba dostane někam, kde být nemá, nejčastěji třeba tenké střevo,“ vysvětluje Marta Horáková.
Většinou se kýla objevuje tam, kde je povázka přirozeně oslabená. „To bývá v pupku, protože tam prochází pupečník, nebo v třísle, kde prochází provazec semenný, a pak třeba v jizvě, kde jsme tu povázku oslabili nějakým chirurgickým výkonem. To jsou vnější kýly,“ říká primářka.
Vnitřní kýlou je například kýla brániční v oblasti, kde bránicí prochází jícen, případně je bránice vrozeně nedovyvinutá. „Když to řeknu úplně jednoduše, tak se útroby, žaludek, střeva, někdy i játra, mohou dostat do nějakého otvoru, dutiny, kterou buď všichni fyziologicky máme, nebo například vzniká po nějaké operaci. Zkrátka se orgán dostane někam, kde být nemá,“ doplňuje Marta Horáková.
Čtěte také
Kýlu mívají i ženy po porodu. V píseckém centru pro řešení kýly se s nimi setkává sestra Zuzana Šímová. „Kýla se projevuje boulí. Většinou přijdou maminky, že se jim v těhotenství udělala v pupíku boule a že jim zůstala i po porodu. Snaží se cvičit, zpevňovat břicho, ale boule tam pořád je. Pokud jde zatlačit, ale zase vyleze, jedná se o kýlu. Někdy pacienti popisují i nepříjemné bolesti, pálení,“ líčí.
Cvičení ani dieta ale s kýlou nic nezmůžou. „Je to vlastně otvor v té povázce, takže cvičení a zvyšování svalového tonu, úprava životosprávy nemají vůbec žádný vliv. To je mýtus. Někdy si lidé myslí, že když budou cvičit, kýla zmizí, jenže tak to není. Je to prostě díra, ta sama nezmizí,“ upozorňuje primářka Marta Horáková.
Problém je podle ní potřeba řešit chirurgicky. „Pacientům předepisujeme kýlní pásy, které zpevní břišní stěnu, ale tím kýla nezmizí. Je nutné odstranit ji operací,“ doplňuje Zuzana Šímová.
Celý rozhovor o kýle s primářkou Martou Horákovou a vrchní sestrou Zuzanou Šímovou z písecké nemocnice si poslechněte online.
Související
-
Obézní lidé a diabetici často mají potíže spojené se žlučníkem. Bolest může být až nesnesitelná
Bolest pod dolním okrajem pravého žebra může značit potíže se žlučníkem. Nevelký orgán hruškovitého tvaru bolí v případě zánětu, nebo ucpání žlučových cest kamenem.
-
6 otázek, díky kterým můžete poznat, že vám hrozí onemocnění ledvin
Zdravotnická organizace vyhlašuje Světový den ledvin. Snaží se upozornit na situace, které poškozují naše ledviny, a připomíná, že se musíme o tento párový orgán starat.
-
Vyšetření, které včas odhalí počínající rakovinu plic, nabízí nemocnice silným kuřákům
Prachatická nemocnice spustila screening kuřáků. Připojila se tak k národnímu projektu, jehož cílem je včasné odhalení rakoviny, a tím pádem i naděje na úspěšnější léčbu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.