Kvůli slabému zraku nemohla na konzervatoř, přesto se Naďa Kabelová stala baletkou a teď tanec učí
Trénovat, učit se a stále zdolávat výše postavené mety, to je svět Nadi Kabelové. Jako tanečnice a dramatická umělkyně se prosadila v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v současné době své zkušenosti předává dalším milovníkům pohybu.
Naďa Kabelová se narodila roku 1973 ve Strakonicích. Nejdříve chodila na gymnastiku, v první třídě přibrala balet. „Bavilo mě vyjadřovat, přetvářet city jednotlivých postav pohybem. Nikdo jiný z rodiny se ničemu podobnému nevěnoval, nevím, po kom jsem to zdědila,“ vypráví.
Už na základní škole plánovala, že bude studovat na konzervatoři, zastavily ji ale problémy se zrakem. „Přibývaly mi dioptrie, takže jsem nedostala zdravotní potvrzení, a tím pádem jsem ani neměla možnost zkusit talentové zkoušky,“ říká.
Nakonec tedy vystudovala gymnázium a chodila dál na balet k soukromé učitelce. „Pak jsem se dozvěděla o konkurzu do Jihočeského divadla, tak jsem to zkusila a přijali mě,“ dodává.
Divadelní začátky podle ní obnášely hodně cvičení a tréninku, většinu času trávila v baletním sále. Zároveň ji ale nadchla společnost, do které se dostala. Poznala nové lidi, přátele a stala se součástí velké divadelní rodiny.
Čtěte také
Jako tanečnice strávila Naďa Kabelová v Jihočeském divadle více než dvacet let. Poté se vrátila ke vzdělávání, které vždy považovala za důležité. Začala studovat pedagogiku klasického tance a choreografii.
V současné době vyučuje tanec v Jindřichově Hradci, kde také žije. „Moc mě to baví, protože předávám své zkušenosti. Učím 145 dětí od pěti do osmnácti let, mám i jednu chlapeckou skupinu a jsem spokojená, naplňuje mě to,“ komentuje.
Při výuce se podle svých slov neomezuje jen na klasický tanec. „Myslím, že bych pak žáky ochudila o tu barevnou paletu, kterou tanec má, takže se věnujeme i improvizaci, lidovému, historickému a současnému tanci. Využila jsem to také, když jsme otevřeli akademii třetího věku, kam se přihlásily ženy od 55 let, mojí nejstarší žačce je 73 let, s nimi jsem začala právě lidovými tanci,“ doplňuje.
Související
-
Věra Hlaváčková ztvárnila v Jihočeském divadle už přes sto hlavních rolí, scéně zůstává věrná
Herečka Věra Hlaváčková, Moravanka z Tišnova u Brna, přišla na jih Čech po absolvování brněnské konzervatoře a působení v Hradci Králové a Mahenově činohře v Brně.
-
Místo drahé síťoviny použili na kostým obvazy. Tak dokázali čeští tanečníci držet krok se špičkou
Bývalý taneční mistr, který kromě sportu miluje práci se dřevem, a autor kuchařek, v jehož obýváku si na rybách pochutnalo nespočet slavných. Dvě osobnosti ze Strakonicka.
-
Kateřina Pavlíková učí talenty hrát na saxofon, také vytváří umělecká díla s manželem výtvarníkem
Saxofonistka Kateřina Pavlíková vystupuje jako sólistka se symfonickými orchestry, věnuje se i komorní hře. Zároveň je podle svých slov docela přísnou učitelkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.