V autobuse zpívala fanfáry z opery Aida. Mé cesty k hudbě byly přímé, říká pěvkyně Ivana Veberová
„Maminka si dělala legraci, že jsem dřív zpívala, než mluvila,“ vypráví Ivana Veberová. Operní pěvkyně, sólistka plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, držitelka divadelní ceny Thálie za rok 2014 za mimořádně ztvárněnou roli Mařenky v opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta pochází z jihočeského Lišova.
Ivana Veberová říká, že její cesty k hudbě byly přímé. „Jednou jsme jeli autobusem od nás do Českých Budějovic,“ líčí příhodu z doby, kdy jí bylo kolem tří let, a na kterou se u nich doma stále vzpomíná. „Zvuk motoru mně a bráškovi evokoval, že máme začít zpívat. Tak jsme začali na určitý vokál zpívat fanfáry z opery Aida. Dost jsme tím cestující zaskočili,“ směje se.
Po dokončení lišovské základní školy odešla Ivana Veberová na šest let do Prahy na konzervatoř. Tam na doporučení budějovické sbormistryně Hedy Vodičkové studovala zpěv u slavné sopranistky Antonie Denygrové. A hned po studiích zamířila do angažmá do Plzně.
Muzikantský život si nemůže vynachválit. V současnosti vedle domovské scény například hostuje v divadle v Opavě. „Pro zpěváka je takový život vlastně zábavný. Člověk navštíví hromadu míst, pozná nové lidi, nová města. A během těch dvou měsíců, co se obvykle zkouší inscenace, si tam udělá menší domov. Potom, když se vrací během sezóny, tak má pocit, že jede domů,“ popisuje klady uměleckého kočování. „Slovy známé pohádky, já jsem všude zdejší,“ uzavírá.
Rozhovor s operní pěvkyní Ivanou Veberovou si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Heda Vodičková vychovala tři generace zpěvaček. Přes třicet let spolupracovala se skladatelem Ebenem
Zpěvačka a sbormistryně dívčích pěveckých souborů Heda Vodičková působila v Třeboni a hlavně v Českých Budějovicích. A také se setkala se spoustou osobností ze světa hudby.
-
Dětství Martiny Stecherové bylo plné lidové hudby. To ji vedlo ke kariéře zpěvačky i hlasové koučky
Martina Stecherová studovala zpěv na českobudějovické konzervatoři a pak v Salzburku a Miláně. V Itálii také přes dvacet let žila a působila mimo jiné jako hlasová koučka.
-
Vždy jsem tíhla k chlapské společnosti, říká zpěvačka Šárka Benetková, jediná žena v kapele Nezmaři
Šárka Benetková, zpěvačka, hráčka na piano a členka několika kapel, včetně legendárních Nezmarů, odmala směřovala ke kumštu. Zároveň ale vystudovala stavební průmyslovku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.