Dětství Martiny Stecherové bylo plné lidové hudby. To ji vedlo ke kariéře zpěvačky i hlasové koučky
Operní zpěvačka Martina Stecherová se narodila v Českých Budějovicích do muzikantské rodiny Hany a Miroslava Stecherových. Jejich geny a její talent ji nejprve přivedly na půdu českobudějovické konzervatoře, pak studovala v Salzburku i Miláně. V Itálii také více než dvacet let žila a působila mimo jiné jako hlasová koučka. Teď se i se svým italským přítelem vrátila na jih Čech, kde především díky mnoha netradičním metodám učí zpívat ostatní.
Maminka Martiny Stecherové léta šéfovala českobudějovickému folklornímu souboru, tatínek je známý dudák a šéf kapely Dudlajda. V takové rodině se tedy hudbě nedalo vyhnout. „Asi to bylo předurčeno. Mí rodiče byli opravdu velmi plní hudby, byť to byla hudba lidová. Odmalinka jsme zpívali, třeba při cestě autem, to bylo maximálně důležité pro můj vývoj, hudba se do mě nalila,“ potvrzuje Martina Stecherová.
Už jako malá chodila na hodiny klavíru, ale ještě více ji zajímal hlas. „Hlas u mě vedl, takže jsme se rozhodli zkusit zkoušky na konzervatoř. To vyšlo a studovala jsem šest let na konzervatoři v Českých Budějovicích,“ vypráví.
Po absolvování konzervatoře chtěla podle svých slov studovat dále, protože si byla vědoma toho, že potřebuje další vedení. „Tak jsem zkusila přijímačky do Rakouska do Salzburku, také to vyšlo, ale tam jsem zůstala jen rok, protože to pro mě nebylo ideální. Pak se mi podařilo dostat se na vysokou školu v Miláně a vystudovala jsem konzervatoř poblíž milánské La Scaly, to byla úžasná zkušenost,“ dodává.
Celý rozhovor se zpěvačkou a hlasovou koučkou Martinou Stechrovou si poslechněte v cyklu Jihočeši. Mimo jiné se dozvíte, proč kromě klavíru hraje na harfu, ukulele a také propadla kouzlu tibetských mís.
Související
-
Zvuková lázeň Jana Flégla tibetskými mísami a dalšími nástroji zklidňuje a harmonizuje lidskou duši
„Při zvukové lázni jsem intuitivně veden, kterou konkrétní tibetskou mísu, zvonek, činelky nebo jiný nástroj mám vzít a kde přesně se zvukem pracovat,“ popisuje Jan Flégl.
-
Heda Vodičková vychovala tři generace zpěvaček. Přes třicet let spolupracovala se skladatelem Ebenem
Zpěvačka a sbormistryně dívčích pěveckých souborů Heda Vodičková působila v Třeboni a hlavně v Českých Budějovicích. A také se setkala se spoustou osobností ze světa hudby.
-
Vždy jsem tíhla k chlapské společnosti, říká zpěvačka Šárka Benetková, jediná žena v kapele Nezmaři
Šárka Benetková, zpěvačka, hráčka na piano a členka několika kapel, včetně legendárních Nezmarů, odmala směřovala ke kumštu. Zároveň ale vystudovala stavební průmyslovku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka