Kronikářka Holašovic do knihy nejen zapisovala, ale také ji vyzdobila a vlastnoručně svázala

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiřina Halmlová, kronikářka slavné vesnice Holašovice

Slavná vesnice Holašovice na Českobudějovicku má vlastní kroniku, i když spadá pod obec Jankov. Události tu v posledních letech zapisovala Jiřina Halmlová, která už ale nyní žije jinde.

Jiřina Halmlová stála u zrodu samostatné holašovické kroniky. „V roce 1998 se Holašovice dostaly na seznam UNESCO a mě napadlo, že by bylo vhodné, aby se to zaznamenalo. Pak zastupitelstvo schválili vedení kroniky,“ vzpomíná.

Její první zápis tak zachycoval právě tuto událost. Na počátku se zmínila také o tom, že poslední záznamy o dění v Holašovicích jsou ve školní kronice z roku 1965 a od té doby nebyla ve vesnici kronika vedena.

Jiřina Halmlová, která je profesí archivářkou, si navíc kroniku sama vyzdobila a dokonce i svázala. „Je to moje vlastnoruční kniha. Svázala jsem ji do vazby s pružným hřbetem a potáhla kůží, použila jsem silnější papír, který nebude prosvítat, a na deskách je motiv statků selského baroka,“ popisuje.

Kronika má ještě svůj obal a patří k ní krabice s přílohami, například fotografiemi nebo pozvánkami na nejrůznější akce.

V kronice Jiřina Halmlová zachytila změny, které obci přineslo zapsání na seznam UNESCO. „Bydlí tu 130 lidí, ale v sezoně sem přijedou tisíce návštěvníků, tak bylo třeba v roce 1999 nutné vybudovat infocentrum nebo popisuji slavnostní přijetí delegace cestovních agentur,“ vzpomíná.

V současné době ale už kroniku předala dál. „Přestěhovala jsem se a ono je to o tom, že musíte v té vesnici být, musíte informace sbírat po celý rok, je třeba dělat fotodokumentaci, sledovat život té vesnice. Říkala jsem si, že by to chtělo někoho místního mladého,“ vysvětluje.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související