Křenové placky jako obklad na bolavé svaly, křen naložený ve víně proti únavě

Nastrouhaný křen
Nastrouhaný křen

Z období kolem roku 1500 př. n. l. pocházejí zmínky o tom, že křen patřil k pěti hořkým bylinám, které Židé jedli během svátku pesach. V Evropě získával oblibu od 14. století, v 17. století bylo v Německu a Británii velmi módní křenové pivo. Své místo by měl mít křen v našich jídelníčcích i dnes.

Obsahuje mimo jiné vitamin C a draslík, vápník, hořčík a fosfor. Je bohatý na glukosinoláty, které bojují proti rakovině a bakteriím. Díky ostrým silicím je křen spolehlivým zabijákem virů a bakterií, osvědčí se tak při léčbě nachlazení. Má příznivý vliv na trávení, pomáhá od močových kamenů a působí močopudně.

Křen můžete jednoduše rozmixovat s vodou, octem, olejem, cukrem a solí. Směs dejte do ledničky a máte ji kdykoli po ruce. K vnitřnímu užití vyzkoušejte jednoduchý sirup - najemno nastrouhaný křen smíchejte s medem.

Proti únavě by mohl zabrat křenový macerát - křen nechte několik dnů odležet v červeném víně. Při nachlazení vsaďte na křenovo-jablečnou inhalaci, která vytáhne rýmu a zbaví zahlenění.

Zevně se křen přikládal ve formě placek (smíchaný s moukou a sádlem) jako úlevný obklad na bolavé a přetížené svaly, na klouby jako přírodní léčba revmatu. Nízce koncentrovaný roztok vody a křenu se užíval na čistění a dezinfekci pleti, pozor však u citlivější pokožky na možné podráždění. Křenové mléko bylo užíváno proti pihám, akné a jiným kožním potížím.

Antičtí Řekové jej používali k masážím dolních částí zad a připisovali mu afrodiziakální účinky. Sloužil jako pomocník při odkašlávání a jako lék při otravách jídlem, kurdějích, tuberkulóze nebo kolikách. Na jihu USA se vtíral do kůže na čele, což byla oblíbená metoda boje s bolestí hlavy.

Křenem oživte zelný nebo tuňákový salát. Křen zvýší vylučování trávicích enzymů, normalizuje střevní mikroflóru, zlepší látkovou výměnu. Celkově působí povzbudivě, spolupůsobí přitom i vysoký obsah vitaminu C. Křen je vynikajícím prostředkem v rekonvalescenci a při sedavém způsobu života.

Jarní zelenina s křenem a medovým dresinkem

Suroviny:
4 šálky směsi zelené listové zeleniny (hořčičné listy, polníček, špenát, kapusta apod.)
1 šálek klíčků (např. slunečnicových)
2 lžíce jablečného octa
¼ šálku olivového oleje
1-2 lžíce domácího medu
2 lžíce nastrouhaného křene
1/8 lžičky soli, černý pepř

Umyjeme zelené saláty a klíčky a dáme je do velké salátové mísy. Smícháme ocet, olej, med, přidáme křen a sůl a čerstvě pomletý pepř. Dresink nalijeme na saláty a smícháme.


Jablečný křen

Suroviny:
300 gramů očištěných jablek
2-3 lžíce citronové šťávy
15 gramů nastrouhaného křenu
1 kávová lžička kokosového cukru
1 lžíce olivového nebo avokádového oleje
špetka soli

Panna cotta z jablek, křenu a kopru

Jablka nastrouháme a smícháme s ostatními surovinami. Podáváme k teplému i studenému vařenému masu, hodí se hlavně k hovězímu.


Zelný salát s křenem

Suroviny:
půl malé hlávky zelí
3 zelené papriky
4 cibule
kousek křenu
vývar
jablečný ocet
sůl
olivový olej
kokosový cukr
jemně nasekaný čerstvý kopr

Zelí, papriky a cibuli nakrájíme na nudličky a spaříme vařící vodou ochucenou octem a solí. Promícháme, scedíme a necháme vychladnout.

Z vývaru, octa, cukru, oleje, soli a kopru našleháme zálivku, nalijeme ji na studenou zeleninu a promícháme se strouhaným křenem (množství křenu ladíme podle snášenlivosti).

Spustit audio

Související