Jedna z prvních hudebních nahrávek u nás vznikla v Klenovicích u Soběslavi. Záznam hry dudáka Františka Kopšíka se dochoval dodnes
Klenovice u Soběslavi na Táborsku se mohou pochlubit tím, že zde žil dudák František Kopšík, jehož hudební produkce je jako jedna z prvních v českých zemích zachycena na zvukovém záznamu.
Kopšík se narodil v roce 1822 v malé vesničce Čeraz. Po vzoru svého otce se vyučil krejčím. Se svým řemeslem cestoval a šil šaty od statku ke statku. Rodina se několikrát stěhovala a František Kopšík pracoval určitou dobu i jako hostinský nebo hajný. Nakonec zakotvil v Klenovicích a rodina tu žila dlouhá léta. Od svého otce se naučil na housle a od jeho známého poznal hru na dudy.
V květnu roku 1909 přijel do Klenovic hudební skladatel Otakar Zich z Prahy, aby pořídil s Kopšíkem nahrávku jeho hry na dudy na voskový váleček. Ten se pak přehrával na fonografu, který vynalezl Thomas Alva Edison.
Záznam se dochoval dodnes a byl v nedávné době úspěšně převeden do digitální podoby. Podle současných znalců byla Kopšíkova hra na dudy hudebně zcela čistá a dokonalá.
František Kopšík zemřel o šest let později v Klenovicích a byl pohřben na soběslavském hřbitově. Na poslední cestě jej za zvuku hudby doprovodila celá obec a mnoho zvědavců a přátel ze Soběslavi a okolí. Ještě nedlouho před svou smrtí zahrál klenovickým brancům, kteří odcházeli do první světové války. A to mu již bylo 93 let!
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Loutkář Matěj Kopecký zemřel v Kolodějích nad Lužnicí. Podle legendy při ohlašování představení
Slavný český loutkář Matěj Kopecký se narodil v Libčanech blízko Hradce Králové jako syn „potulného kejklíře“. Jeho vlastní cesta k loutkařině však byla klikatá.
-
Vzácný zpěvník s nejstaršími záznamy husitských písní našel student na půdě fary v Jistebnici
Severozápadně od Tábora, na potoce s biblickým jménem Cedron se nachází městečko Jistebnice. V české literatuře se proslavilo především jako místo původu kancionálu.
-
Bez cenzury zapisoval lidová říkadla Jan Jeník z Bratřic, kterého proslavil Jirásek ve svém románu
Na rozhraní Jihočeského kraje a Vysočiny se nalézá vesnice Bratřice, odkud pocházel rytířský rod Jeníků z Bratřic. Nejslavnějším a posledním členem byl Jan Jeník z Bratřic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.