Bez cenzury zapisoval lidová říkadla Jan Jeník z Bratřic, kterého proslavil Jirásek v románu F. L. Věk
Na rozhraní Jihočeského kraje a kraje Vysočina se nalézá malá vesnice Bratřice, odkud pocházel staročeský rytířský rod Jeníků z Bratřic. Nejslavnějším a posledním členem tohoto rodu byl Jan Jeník z Bratřic – vojenský důstojník a pokrokový vlastenec z doby národního obrození.
Jan Jeník se narodil v nedalekém Radvanově a studoval v Praze práva. V 27 letech však vstoupil do armády a bojoval u Bělehradu, v Německu i ve Francii.
Od roku 1800 žil jako soukromník a obecně známá postava v Praze. Po léta si pečlivě zapisoval vše, co zažil a o čem přemýšlel. Jako zapřisáhlý josefinista neměl rád jezuity a byl příznivcem husitů. Jeho osobnost proslavil zejména spisovatel Alois Jirásek jako důležitou postavu ve svém pětidílném románu F. L. Věk.
Jan Jeník zaznamenával rovněž říkadla a písničky, které si zpíval venkovský lid. Na rozdíl od ostatních obrozenců jako jeden z prvních zachycoval lidová říkadla bez cenzury. To znamená, že jim často ponechal erotický obsah.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Hasičský buditel Jakub Alois Jindra sepisoval předpisy a také navrhl podobu stejnokrojů pro sbory
V Počátkách visí na jednom z domů pamětní deska: Jakub Alois Jindra – buditel českého dobrovolného hasičstva. Jindra byl synem panského šafáře a narodil se roku 1853 v Bzí.
-
Ze Zlatokorunského rukopisu 160 písní čerpal i Erben. Od té doby je ale zpěvník nezvěstný
Obec Zlatá Koruna je proslavena nejen klášterem. Z hudebního hlediska jí věhlas přinesl Zlatokorunský rukopis 160 písní, z něhož čerpal do své sbírky i Karel Jaromír Erben.
-
Císař František Josef I. při cestě do Budějovic nečekaně odbočil. Říká se, že potřeboval na záchod
Obec Kamenný Újezd vznikla uprostřed cesty mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Již od počátku byla označována dvěma názvy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.