Jan Štifter: Chyba

21. listopad 2024

Moje manželka Eva pro mě připravuje webové stránky. Základní prezentaci, pár hřejivých slov o člověku, představení knížek a také kalendář akcí: seznam besed, autogramiád, čtení. Protože je moje žena Eva moderní člověk, požádala o součinnost umělou inteligenci.

Chat GPT. Ten dnes často zpracovává pro žáky a studenty referáty, bakalářské i doktorské práce, využívají jej mnohé redakce, protože jednoduše napíše článek na téma: Co ženy nejčastěji tají před svými muži nebo Proč si právě teď vzít třetí hypotéku.

Představení autora ale dalo chatu GPT zabrat. „Mezi jeho známá díla patří například knihy Kráska a netvor (2014) nebo Chyba (2019), které získaly uznání za propracované příběhy a autentickou atmosféru.“

Když moje žena Eva oponovala, že jsem tyhle knížky nenapsal, dokázal se robot omluvit: „Máš naprostou pravdu, omlouvám se za chybu. Jan Štifter nenapsal knihu Kráska a netvor. Omlouvám se za tuto nepřesnost. Mezi jeho skutečná díla patří například: Čtyři stěny (2020) a Beton a hlína (2023).“

„Ani Čtyři stěny, ani Beton a hlína,“ reagovala moje žena Eva. „Omlouvám se za zmatek a děkuji za trpělivost! Opravuji své předchozí chyby. Jan Štifter skutečně nenapsal knihy Čtyři stěny ani Beton a hlína. Mezi správné a významné knihy patří: Kostelníci – Štifterova prvotina, která se zaměřuje na příběhy z českobudějovického regionu, a Chyba (2019) – další román propletený tajemstvími minulosti a silnými rodinnými vazbami.“

Tady to moje žena Eva vzdala. Postaru sedla ke stolu a začala psát sama. Byla chyba spoléhat na roboty. Ještě není jejich čas.

„Komu věnoval knihu Chyba?“ doptávala se pak moje sestra umělé inteligence. „Jan Štifter svou knihu Chyba věnoval své manželce – Zuzaně.“

autor: Jan Štifter | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.