Jan Štifter: Kostel v Klení
Oslavil jsem letos čtyřicátiny. Ve středověku by to znamenalo stáří. Dcera Meda se mě nedávno ptala, jaké to bylo v těch dobách, kdy ještě neexistovaly mobily – ta školačka, prvňačka myslela zcela vážně dotaz, jestli tenkrát, když jsme byli malí, existovali motýli a byla už vynalezena židle.
Ke 40. narozeninám jsem si nadělil dvě věci: nechal jsem opravit křeslo, ve kterém sedával můj děda, letos by mu bylo přesně sto let. A pak jsem všechny blahopřejce odkazoval na sbírku na kostel v Klení.
Když se doma rozhlížím a vidím manželku a čtyři děti (sedí na židlích a v rukou mají mobily), jsem přesvědčen, že skutečně mám všechno důležité. A tak vlastně není, co bych si mohl přát, kromě věcí, na které sám nedosáhnu – jednou takovou je obnova kostela v Klení u Benešova nad Černou.
V obci v podhůří Novohradských hor od loňského roku chalupaříme, ten kostel je na dosah, od 90. let se tu nadšenci pokoušejí o jeho znovuzrození. A protože někdy neumím jen tak sedět, vyhlásili jsme na webu Donio.cz sbírku, kde lidé přispívají na obnovu fasád.
Část z těch darů jsou moje narozeniny. Od rodiny, od kamarádů, od známých. Děkuju za dárek – tím nejlepším je pro mě kostel v Klení.
Každá stokoruna se počítá, i ta nejmenší částka pomáhá k tomu, aby to místo zase žilo – a každý, kdo přispívá, si ten kostel tak trochu bere za svůj. Kdybyste taky měli pocit, že všeho už máte tak trochu dost – je tu kostel v Klení. A sbírka na něj.
Související
-
Jan Štifter: V mezičase
Člověka to na chvíli zastaví. Ať je to epidemie nebo povodeň. Domácí svět na chvíli přibrzdí – když se okolní svět uzavírá, rozpíná se o něco víc prostor domova.
-
Jan Štifter: Na jedno
V poloprázdné hospodě jsem četl knížku Ernsta Hemingwaye o životě v Paříži – o tom zmizelém světě, kdy člověk dokázal vysedávat každý večer u vína a vyprávět si s přáteli.
-
Jan Štifter: S přívěsem
Na dovolenou, na delší cestu k tetičce, ale i ke kamarádům do vedlejšího města – co všechno s sebou přibalit do auta?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.