Jan Kříž: Zpívat s budějovickým Rozhlasovým swingovým orchestrem byl svátek, ale také nostalgie

Před dvěma týdny se s velkým úspěchem uskutečnila v českobudějovickém Metropolu sedmá Rozhlasová tančírna s Rozhlasovým swingovým orchestrem s kapelníkem Josefem Krejčíkem a sólisty a hostem Ondřejem Rumlem. Ovšem není jistě bez zajímavosti vrátit se o čtyři roky zpět k tančírně s hostem Janem Křížem.

Jan Kříž, známý muzikálový zpěvák, jeden z velmi populárních Čtyř tenorů, kterému 19. září bylo osmatřicet, má na svém kontě dvě ceny Thálie – za muzikál Děti ráje a za roli Dannyho v Pomádě. A k tomu řadu dalších zajímavých hereckých příležitostí.

Narodil se sice v Liberci, ale dětství a mládí prožil v Českých Budějovicích. Janova cesta k muzikálovému zpívání a herectví však nebyla přímá. V Brně vystudoval Střední školu uměleckých řemesel se zaměřením na tvorbu hraček a dekorativních předmětů. V Brně po absolvování střední školy pokračoval studiem scénografie na JAMU, které dokončil na pražské DAMU.

Čtěte také

Muzikálové úspěchy Jana Kříže nejsou omezeny jenom na Česko, ale do významných rolí byl obsazován i v Německu. A velké úspěchy sklízí v posledním roce za režii a choreografii muzikálu Biograf láska s písničkami Hany Zagorové v divadle Kalich.

Jan Kříž byl hostem Rozhlasové tančírny v roce 2019 v českobudějovickém Metropolu. A takto si své účinkování vrátil v paměti: „Mám na to jen pozitivní vzpomínky. Pro mě je vždycky velmi příjemné zazpívat si swingový repertoár s velkým tělesem. Navíc v Metropolu, kde jsem tančil už jako dítě a velmi dobře ten prostor znám. Takže to při tančírně byl pro mě svátek, ale také nostalgie. S řadou muzikantů se znám, včetně kapelníka. Hráli skvěle a zařezávalo to, jak to ve swingu zařezávat má.“

A Jan Kříž k tomu přispěl standardy Mackie Messer, Feeling Good, I've Got You Under My Skin, Zpívání v dešti i duetem s Petrou Chlebníčkovou Who Walks In When I Walk Out.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související