Skupina Tamaral na Houpacím koni u Tří lvů - propojení folku, šansonu a jazzu
Po dobu deseti let vždy na podzim přivítal studiový sál Českého rozhlasu České Budějovice písničkáře, písničkářky nebo kapely, kterým se podařilo zaujmout porotu a podle pozdějších regulí publikum folkové přehlídky Houpací kůň, která byla a dodnes součástí vícežánrového festivalu Okolo Třeboně na přelomu června a července.
To, že Houpací kůň si získal během let dobré renomé, že se této soutěžní přehlídky zúčastnili například skupiny Jananas a Jelen nebo Tomáš Klus, tedy velká a zvučná jména současnosti.
Tentokrát se vrátíme k této akci z roku 2011, kdy v sobotu 24. června dopoledne na pódiu na malebném třeboňském náměstí usilovaly o přízeň poroty postupně skupiny My3avi, Honzíkova cesta, dvojice Sova-Slamák, Shivers a poslední vystoupení patřilo skupině Tamaral. To, že byla scéna Houpacího koně umístěna na náměstí, byl od hlavního organizátora Pavla Barnáše dobrý tah, neboť účinkující neměli nouzi o publikum různých generací.
Tenkrát zvítězila pražská formace My3avi, ale v rámci programu Houpací kůň u Tří lvů se 13. října se objevili v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu další úspěšní vystupující:
Na keltskou muziku orientovaní jihočeští Shivers a také skupina Tamaral z Chotěboře.
A právě záznam vystoupení Tamaralu jsme v rámci Koncertních ozvěn od Tří lvů připravili. Tato skupina začala jako duo písničkáře a ústřední postavy kapely, kytaristy a baskytaristy Petra Sedláčka a zpěvačky Inky Tognerové. Skupina se časem rozrůstala a personálně měnila. Před těmi 12 roky ji vedle Petra Sedláčka a Inky Tognerové tvořili flétnistka a zpěvačka Žofie Kašparová, kytarista Pavel Kovačka a perkusista Petr Kamiš.
Včera jsi nebyla doma, Kdokoli, Povodeň, Píseň levhartic a na začátku Já, nebo on a Než půjdeš blíž, to jsou písničky, které si můžete od Tamaral uz podzimu roku 2011 můžete poslechnout. Jejich autorem je Petr Sedláček. Věříme, že vás propojení folku, šansonu a jazzu zaujme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.