Vzpomínka na kapelu Jananas, jejíž historie se zřejmě uzavřela, také s Antonínem Sovou

Historie skupiny Jananas, jak se zatím zdá, je uzavřena a cesty jejích členů se zřejmě rozešly. Ale my si můžeme připomenout její vystoupení ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice na podzim roku 2019.

Jananas, to byli tehdy jmenovitě zpěvačka Jana Ivanovič Infeldová, kytarista a zpěvák Jan Vávra, baskytarista Jaromír Fulnek a bubeník Jan „Chilli“ Chalupa, který už si o něco dříve vyzkoušel akustiku studiového sálu jako člen jazzové formace E-Converso.

V listopadu roku 2019 kapela Jananas, která začala hrát před osmnácti roky jako trio, nadchla publikum nápaditě aranžovanými písničkami s duchaplnými, vtipnými a jazykově vycizelovanými texty.

A vzhledem k tomu, co bylo v úvodu naznačeno, má náš výběr i přídech nostalgické vzpomínky na skvělou čtyřčlennou neofolkovou nebo hardc-core folkovou skupinu.

Nezapomněli jsme ani na největší hit kapely Antonína Sovu. Tedy písničku s literárním kontextem, jež vznikla na objednávku festivalu Pacovský poledník, konaného v místě básníkova rodiště. Podmínkou bylo, aby Jananas zhudebnil verše Antonína Sovy, jak vzpomínal Jan Vávra.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.