Jan Cempírek: Adventní trhy očima dítěte

8. prosinec 2023

Na budějovickém náměstí jsou adventní trhy. Velké, hlasité, všemi barvami a vůněmi hýřící. Názory na ně jsou různé.

Vyslechl jsem debatu dvou lidí. První říkal: Je to šílený! Toho hluku, komerčního pozlátka! Advent je přeci o zklidnění, přemýšlení, pokoře a ne o tlačení se v korzujícím davu a lemtání svařáků!

Druhý člověk oponoval: Ale no tak. Nežijeme za Krále Klacka a trhy, rolničky, punče a všechno to kolem k tomu patří.

No, nedohodli se. Svým způsobem mají přitom pravdu oba. Advent je prostě příležitost, kterou si každý může uchopit po svém. Někdo shání dárky jak šílenec, a někdo si zapálí svíčku na ručně vyrobeném voňavém věnci a přemítá v klidu o životě.

Ale ty adventní trhy na budějovickém náměstí… jasně, je to show. Světýlka, rambajz, to velké točící se kolo. Jenže víte… já se na ně dívám rád spíše očima dítěte. Představuji si, co by kdyby…

Kdyby mi bylo pět, deset let. To bych jednoduše tu atmosféru adventních trhů miloval. Koledy z repráků, rej bruslařů na kluzišti kolem kašny, vůni punčů smíchanou s odérem opékaných klobás i pohled na prodejce zachumlané v teplých kabátech a podupávající ve svých dřevěných budkách… kupte si, ochutnejte!

A to vše zabarvené do prosincového mlžného podvečera, blikajících žároviček, s kulisou přísné Černé věže v pozadí a s možností důkladně si prohlédnout ty exoticky vypadají figurky vyřezávaného Betléma.

Jako dítě bych si adventních trhů zkrátka užíval a neřešil bych dilema duchovno, nebo komerčno? A už vůbec bych nepřemýšlel nad tím, že jednou dospěju a začnu v adventu možná více hledat ten klid a čas na přemýšlení.

Já si prostě myslím, že to ty děti mají dobře zařízené a jednou za čas neškodí podívat se – nejen na adventní trhy, ale tak vůbec na svět – jejich očima.

autor: Jan Cempírek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.