Italský sekaný řízek se sýrem
V originále se tento sekaný řízek připravuje z telecího masa, ale můžete snadno použít maso kuřecí nebo ještě lépe krůtí. V Itálii pochopitelně používají parmazán nebo jiný tvrdý sýr (grana padano, pecorino). Pokud použijete místně oblíbený polotvrdý sýr, jako je cihla a podobně, pak ho nastrouhejte dvakrát více než parmazánu.
- 600 gramů krůtích nebo kuřecích prsou
- 50 gramů parmazánu
- 150 mililitrů smetany na vaření
- polévková lžíce škrobu
- bylinky nebo bylinkové koření (petržel a oregano)
- sůl, paprika, kurkuma a případně bílý pepř
- 60 gramů strouhanky na obalení
- olej na pečení
- 80 gramů másla na dopékání
Semleté nebo rozsekané drůbeží maso důkladně promíchejte s jemně nastrouhaným sýrem, smetanou, solí, bylinkami a kořením.
V případě, že maso budete sekat rotujícími noži v domácím robotu či mixéru, dejte všechny suroviny včetně nastrouhaného sýra do nádoby a rozsekejte vše společně.
Ze vzniklé fáše tvořte namočenýma rukama oválné nebo kulaté řízečky. Ty obalte ve strouhance a pečte zprudka na oleji v pánvi z obou stran a následně dopékejte v troubě na plechu s pečicím papírem při teplotě 90 stupňů asi deset minut a tím, že na každý řízeček položíte tenký plátek másla.
Můžete použít i bylinkové máslo, případně nakonec, před podáváním, ještě vše pokapat šťávou z citronu.
S bramborovou kaší a křehkým salátem pak vytvoříte vskutku skvělou kompozici.
Související
-
Kuře v sýru pečené na rajčatech
V pořadu Kuchařské čarování se Petr Stupka podělil už o nespočet receptů. Jeden z nich pochází ze Švýcarska. Zkuste jednoduché a chutné kuře v sýru pečené na tomatech.
-
Jak správně péct svatomartinskou husu? Nejprve na prsou, pak na zádech
Když se pustíte do přípravy velké drůbeže, je nutné počítat s pozvolným a dlouhodobým pečením. Naprosto zásadní je zároveň průběžné podlévání a přelévání.
-
Kuřecí jáhlové rizoto
Mezi velice výživné suroviny patří jáhly. Jsou bezlepkové a obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Přemýšlíte, co z nich uvařit? Zkuste třeba jednoduché rizoto.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.