Hana Hosnedlová: Můj samet

13. listopad 2024

Při prvních událostech sametového převratu jsem zaznamenala, že se řada lidí okolo mne bála veřejně zapojit. Třeba jen účastí na mítincích na náměstích. Co kdyby se to nepovedlo a jim to bylo připočteno v posudku do mínusu.

Hned od začátku se do něžné revoluce zapojovali studenti, mladí lidé, kterým je revolta vlastní a nejsou zatíženi negativními osobními zkušenostmi. A pak ti, kteří se se svým postojem netajili ani v době totality. 

Já osobně jsem s komunistickým režimem měla nejednu nepříznivou osobní zkušenost, a sice když jsem ve druhé polovině šedesátých let spontánně fandila pražskému jaru a poté se zapojila do aktivního odporu proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy.

Následoval vyhazov z redakce a problematických dvacet let s negativním posudkem. Tenhle cejch mi znemožňoval najít si práci nejen v novinách, ale i v kultuře a společenských institucích. Navíc se podepsal i na možnostech studia mých dětí. Ale i tady se našli stateční lidé, kteří nám pomohli.   

Přestože jsem se dokázala postupně dostat z vykupovačky lahví na příjemnější posty, stále jsem toužila po návratu do novin. A to se mi podařilo hned v lednu 1990.

Listopadový převrat znamenal i možnost svobodně cestovat do zahraničí. Ještě v prosinci převratového roku, navzdory velkému mrazu, jsme se vypravili do Vídně, v dalším roce pak stopem do Itálie a Turecka, s rodinou do Benátek...

Tím se pro mne začala odvíjet velká éra cestování po Evropě, ale i po americkém kontinentu včetně Jižní Ameriky, po Austrálii, Asii, Africe... A navíc o tom všem můžu bez zábran mluvit i psát. Mluvit i psát můžu dnes vlastně o všem. A za to jsem stále nesmírně vděčná... 

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.