Hana Hosnedlová: Hezky česky
Už nejednou jsem se v Rozhlasovém sloupku vyznávala ze svého vztahu k češtině. Mám ji ráda, tu naši mateřštinu a podle toho se s ní snažím zacházet.
Musím se přiznat, že mi třeba vadí jakási přílišná „ležérnost“ ve vyjadřování. Nemyslím v běžných hovorech na ulici či v soukromí, ale na rozhlasových vlnách, v televizi či v tisku.
Vadí mi třeba, když ve zpravodajské reportáži slyším výrazy jako samoška, limča, obchoďák, benzínka, Raiffaisenka. Jako by tím byla čeština jaksi degradovaná. Nevadí mi nespisovná čeština tam, kde se hodí – ve filmu, v písničkách, v soukromých rozhovorech, tam prostě patří.
Bohužel nebo bohudík – mně v tomto směru trvale ovlivnila pravidla, prosazovaná v redakcích novin a časopisů, kde jsem působila. Jak před osmašedesátým rokem, tak potom po sametovém převratu.
Šéfredaktory nám byly vštěpovány určité zásady, které ve mně zakotvily navždycky. Když jsem na nástěnce v každodenním hodnocení článků našla sem tam i svůj prohřešek, o to víc se mi vryl do paměti.
Třeba nesprávné užívání slovíčka „mimo“ namísto „kromě“, což vidíte i na dopravních značkách. Správně má být například – silnice vedla „mimo“ naši zahradu, ale „kromě“ tebe se nikdo nesmál. Nebo třeba slůvko „oba“, které není třeba doprovázet slovem „dva“, protože to už bylo řečeno prvním výrazem.
Ona čeština je těžký jazyk i pro cizince, ale když už česky, tak hezky česky.
Související
-
Hana Hosnedlová: Zářijové koupání
Jako děti jsme se snažili si ještě začátkem září prodloužit léto koupáním. Někdy k nám bylo počasí sluníčkově milosrdné – jako letos – jindy jsem se musela hodně pochlapit.
-
Hana Hosnedlová: Bláznivá móda
Současná móda je víc než tolerantní. Její široká náruč dokáže přijmout kdeco, často i šokující výstřelky či naprostou ignoraci jakýchkoliv zásad oblékání a obouvání.
-
Hana Hosnedlová: Chlapské zlozvyky
Nedávno jsme u kavárenského stolku probíraly s kamarádkami rozličná úskalí manželského nebo partnerského soužití. Jak řeč plynula, dámy se víc a víc odvazovaly...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.