Hana Hosnedlová: Družina
Jako dítě zaměstnaných rodičů jsem v dětství chodila do družiny. To je takové to zařízení, kam se jde hned po skončení vyučování, aby se děti nepoflakovaly po ulicích a nedělaly – jak se tenkrát říkalo – vylomeniny.
Takové odpolední hlídání měly asi všechny školy – a vlastně mají dodnes, ale ta naše družina byla naprosto výjimečná. A to hlavně díky jedné paní vychovatelce. Byla to starší laskavá a vnímavá dáma, která se k nám chovala doslova jako máma. Dodnes na ni s láskou vzpomínáme. Vím, že se jmenovala Šimečková a že mi pomohla vyřešit spoustu mých tehdejších „problémů“ včetně třeba prvních dětských lásek...
V té naší družině to bylo takové domácké. Paní kuchařky ze školní jídelny, která byla o patro níž než družina, odpoledne přinesly, co jim zbylo v kotlích. Nejvíc jsme se vždycky těšili na buchtičky se šodó a na řízky.
Paní Šimečková nás naučila spoustu věcí a nikdy jsme se v družině nenudili. Učili jsme se háčkovat, plést, štupovat – jak se říkalo látání ponožek, vyráběli jsme z tub od zubních past maličké kabeličky jako ozdobu na kabát, barevné střapaté kytičky z bužírky, pletené podkovičky z elektrikářských drátků, misky a pohárky z karnevalových papírových serpentýn zpevňované vodním sklem a spousty dalších drobností. Hráli jsme kvízové a deskové hry a soutěžili ve slovních olympiádách...
Prostě hotový ráj pro dětskou dušičku – strašně moc bych přála dnešním školákům takovou oázu poklidu a radosti...
Související
-
Hana Hosnedlová: Můj samet
Při prvních událostech sametového převratu jsem zaznamenala, že se řada lidí bála veřejně zapojit. Třeba jen účastí na mítincích na náměstích. Co kdyby se to nepovedlo.
-
Hana Hosnedlová: Splněná přání
Nedávno jsem viděla takový dojemný filmeček o nečekaném dárku, který se obdarovanému zapsal navždy do paměti.
-
Hana Hosnedlová: Psaní rukou
Taky jste si všimli, jak se dnes lidé stále víc vyhýbají psaní rukou? Někteří z nás to už ani pořádně neumějí. Ale uměli jsme to všichni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.