Družstevní bydlení má řadu výhod. Když plníte povinnosti, o byt nemůžete přijít, připomíná předseda svazu družstev

21. únor 2022

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Rozhovor s Janem Vysloužilem o družstevním bydlení

„My jsme po roce 1989 často slýchali, že jsme pozůstatkem minulého režimu, ale ono to tak není. První bytové družstvo vzniklo už v roce 1903.“ To zdůrazňuje Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev. Družstevní nájemní bydlení podle něj přináší řadu výhod a rozhodně má budoucnost.

„Družstevní nájemní bydlení má obrovskou historii a my jsme rádi, že v nové koncepci bydlení, kterou předchozí vláda schválila v dubnu loňského roku, se stalo jedním ze tří hlavních pilířů,“ dodává.

Družstva jsou podle něj cestou, jak pomoci střední třídě k dostupnějšímu bydlení. „Záměrně říkám dostupnějšímu, nikoli dostupnému. I člen družstva musí mít 20 procent finanční hodnoty bytu. Zaplatí je bytovému družstvu jako svůj vklad a následně splácí úvěr, který si vezme bytové družstvo. To znamená, že nositelem úvěru vůči bance je bytové družstvo, nikoli fyzická osoba. Z toho vyplývá, že člen družstva nemusí dokládat své příjmy bance,“ vysvětluje Jan Vysloužil. 

Čtěte také

Podobu družstevního a nájemního bydlení kategoricky odmítá. „Ten rozdíl je zásadní. Pokud bydlíte v nájemním bytě, tak vlastník chce na pronájmu svého bytu vydělávat. U bytového družstva je hlavním posláním uspokojování bytových potřeb členů, to znamená, že jako člen družstva a nájemce družstevního bytu platíte pouze zálohy a poplatky spojené s užíváním bytu a platíte nějakou dlouhodobou zálohu na opravy a investice, lidově se tomu říká fond oprav. A chybí tam ta jedna zásadní položka, zisk,“ připomíná.

„Je to něco na pomezí mezi vlastnickým a nájemním bydlením, protože jako člen družstva jste velmi silně chráněn občanským zákoníkem. V klasickém nájmu může vlastník bytu smlouvu za určitých podmínek vypovědět, kdežto u bytového družstva – pokud si plníte svoje povinnosti – se nemusíte vůbec obávat, že by vás družstvo chtělo z toho bytu vyhánět a že byste o bydlení přišli,“ doplňuje.

Bytové družstvo navíc podle Jana Vysloužila nemůže svého člena omezovat v nakládání s družstevním podílem. Není problém převést ho na kohokoli jiného, ať už příbuzného, nebo třetí osobu.

A kdo zakládá bytové družstvo, z čeho družstvo žije, jaké výhody a nevýhody má členství? Celý rozhovor s Janem Vysloužilem o družstevním bydlení si poslechněte online.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.