Nejen opuštěné chaty a chalupy. Zloděje lákají i domy v satelitech, které se přes den vylidňují
Když zastaví u sousedů dodávka a její obsluha do ní začne nosit věci, nemusí to znamenat, že se sousedi stěhují. Mohou to být zloději. Takové případy z praxe připomíná jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.
Začal advent. Přípravy na Vánoce půjdou postupně do finiše, znásobí se nákupní horečka. Lidé – jestliže to pandemická situace dovolí – možná vyrazí na svátky mimo domov. Někdo míří na vlastní chatu či chalupu, jiný ji naopak zazimoval a chystá se na ni až na jaře. Jaké rizikové situace z toho plynou a co se krajskému policejnímu mluvčímu Jiřímu Matznerovi vybaví, když se řekne „svátky klidu“?
„Pro nás je to období, kdy nám nastává právě dost práce,“ směje se Jiří Matzner, „je to jednak v souvislosti s nákupy, protože na ty se soustředí i zloději. Nejen, že by si lidé měli hlídat své finance, aby neutratili moc, ale hlavně si hlídat kabelky a peněženky. Týká se to především dam. Brouzdání po prodejně s otevřenou kabelkou, ze které čas od času vyndám telefon, podívám se, kdo mi píše, zandám telefon a kabelku nechám otevřenou – to je výzva k tomu, aby si pro peněženku někdo sáhl.“
Jihočeští policisté už se rozběhli do terénu a během předvánočního opatření nazývaného Kapsa se zaměřují na kapesní zloděje. S nástupem zimního období plánují i kontroly v chatových a chalupářských oblastech.
„Od začátku roku bylo v jižních Čechách už vykradeno na 120 rekreačních objektů a rodinných domů. Každoročně bývá 150 až 200 případů. Částečně tomu lidé jdou naproti. Zloděje lákají opuštěné chaty a chalupy, ale částečně jde třeba i o satelity, které se přes den vylidňují. Dospělí odjedou do práce, děti jsou ve škole,“ upozorňuje Jiří Matzner.
Osiřelé domy v satelitních městečkách jsou terčem skupin, které si místo vytipují a přijedou loupit za bílého dne. „Dost často máme svědky, kteří řeknou, že u sousedů stála dodávka, ale oni si mysleli, že si něco objednali nebo se stěhují. Majitel pak zjistí, že je vykradený,“ líčí mluvčí krajského policejního ředitelství v Českých Budějovicích.
Čtěte také
Nejzákladnější prevence je tedy podle něj obyčejná lidská sousedská výpomoc. „Souseda znám, vím, jakým jezdí autem, a když se tam objeví nějaké jiné auto, minimálně bych měl sousedovi zavolat, jestli je všechno v pořádku,“ radí.
Z výše uvedených čísel vyplývá, že vyloupených nemovitostí v Jihočeském kraji zatím mírně ubylo. Důvodem by podle Jiřího Matznera mohla být covidová pandemie. „Čísla jsou nižší v celé republice. Řada lidí změnila během loňského lockdownu své chování, dost z nich se přesunulo na chaty a chalupy a víceméně se tam střídali po celý rok, takže ztížili zlodějům práci. Také se venku pohybuje méně osob a naopak je v terénu víc hlídek, takže zloději, kteří nechtějí samozřejmě být moc na ráně, to mají ztížené,“ popisuje.
Jestliže lidé na delší dobu opouštějí své trvalé bydliště, pak ale zase nechávají zlodějům k dispozici své byty či domy například ve městě. Poslechněte si rozhovor s Jiřím Matznerem a dozvíte se i to, že není dobrý nápad zatahovat závěsy nebo naopak nechat nonstop rozsvíceno. Existují ale jednoduchá řešení, jak přítomnost v nemovitosti simulovat.
Související
-
Vypáčit zámek stejně jako zloději. To je práce policejních expertů na mechanoskopii
Zkoumají nástroje, které použil pachatel na místě trestného činu, třeba při vloupání do trafiky. To je práce policejních expertů na takzvanou mechanoskopii.
-
Jen tmaví koně mohou sloužit u policie. Je to takový dress code, vysvětluje jejich trenér
Byl úspěšným parkurovým jezdcem, teď trénuje policejní koně. Rudolf Fiala vede výcvikovou stáj v hřebčinci v Písku. Nastoupil sem ale až poté, co si sám vyzkoušel službu.
-
Jak se hasí komín? Zapomeňte na vodu, pomůže písek. Vždy bychom ale měli hlavně zavolat hasiče
S podzimem nastává jihočeským hasičům opět období zásahů u požárů způsobených topením. Za minulý rok a dosavadní část letošního roku už vyjížděli k 186 hořícím komínům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.