Vypáčit zámek stejně jako zloději. To je práce policejních expertů na mechanoskopii
Zkoumají nástroje, které použil pachatel na místě trestného činu, třeba při vloupání do trafiky. To je práce policejních expertů na takzvanou mechanoskopii. Jejich laboratoř je součástí Odboru Kriminalistické techniky a expertiz Policie Jihočeského kraje.
„Máme tady například nářadí zajištěné u pachatelů, kteří se zabývali vloupáním do prodejen. V dnešní době jsou velice častá páčidla, sekyrky, kladiva a podobně. Pachatelů, kteří mají nějaké znalosti a používají k překonání zámku takzvané nedestruktivní způsoby, ubývá, ale zrovna tihle měli i nějaké sady paklíčů,“ ukazuje rozsáhlou sbírku Jakub Ziegelbauer.
Mezi časté nástroje zlodějů podle něj patří také háky, které jim pomáhají k překonávání obyčejných zámků nebo vyháčkování oken otevřených na ventilace. Hojně používané jsou i vrtačky a různé druhy kleští a hasáků.
Odborníci na mechanoskopii obvykle na místo činu nevyjíždí, stopy jim zajistí takzvaní kriminalističtí technici. „Stopa je otisk toho nástroje - rýha, vtisk nebo něco podobného. Nejlepší je, když nám to přinesou i s tím předmětem, třeba vymontovanou cylindrickou vložkou zámku. Pokud je stopa na dveřích, tak ty se samozřejmě přinést nedají, ale pokud už jsou znehodnocené, mohou část vyříznout, nebo se dělají odlitky a fotografie,“ vysvětluje Jakub Ziegelbauer.
Všechny stopy putují na oddělení, kde je vedle kanceláře i mechanoskopická dílnička. „Zde si vytváříme takzvané mechanoskopické zkušební stopy. To znamená, že se snažíme napodobit to, co dělal pachatel na místě činu,“ doplňuje policejní expert.
Vloupači podle něj obvykle ani nejsou příliš šikovní. V devadesáti procentech případů vítězí hrubá síla, kdy zloději prostě všechno rozbijí nebo vypáčí. Pokud jsou ale zkušenější, snaží se nezanechávat stopy na místě. „Pak už ví, kde stopy zajišťujeme, takže si ty nosiče stop zabalí, vezmou je s sebou a zahodí jinde,“ říká Jakub Ziegelbauer.
Policejní experti někdy poznají i rukopis konkrétního pachatele. „Jsou pachatelé, kteří pracují nějakým způsobem. Pokud na to narazíme, hned voláme kolegům, jestli toho člověka zrovna nepustili z vězení. Dost často také pachatelé mají oblíbený nástroj,“ uzavírá Jakub Ziegelbauer.
Související
-
Krví, chlupy i slinami se denně zabývá policejní bioložka. Musí mít silný žaludek
Ve službách policie působí i biologové. V biologické laboratoři na Odboru Kriminalistické techniky a expertiz Policie Jihočeského kraje pracuje žena - Věra Hlavatá.
-
Laboratoř policejních chemiků je cítit marihuanou. Právě tato droga je zaměstnává nejvíc
Určitě je znáte z televizních kriminálek. Experti v bílých kombinézách, kteří se se svými kufříky pohybují na místě činu. Mohou to být chemici.
-
Policejní balistici zkoumali i amatérsky vyrobenou zbraň s hlavní z rezavé roury
Zbraněmi a střelami z nich vycházejícími se zabývají policejní specialisté na balistiku. Nahlédněte na odbor kriminalistické techniky a expertiz Policie Jihočeského kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.