Dostali jste nové zuby a šišláte? Obraťte se nejprve na zubaře, pak na logopeda

22. únor 2022

Logopedii si spojujeme zejména s dětmi, které se učí správně vyslovovat „ř“. Tento obor má ale i svou klinickou formu a uplatňuje se také u dospělých. I oni se mohou zbavit ráčkování a jiných vad řeči, ale logoped jim může pomoci i s návratem do života po mrtvici či po úrazu.

„Vliv na řeč mohou mít úrazy v orofaciální oblasti, tedy na obličeji, v oblasti zubů, čelistí a podobně, ale také to mohou být úrazy mozku, které vznikají po pádech a autonehodách,“ říká klinická logopedka Zuzana Korandová.

Vážné stavy po úrazech mozku mnohdy znamenají, že se lidé učí znovu mluvit. Ale i taková banalita jako vyražený zub může člověka pěkně potrápit. „Zuby jsou důležitou součástí artikulačního ústrojí a my je potřebujeme k tomu, abychom správně tvořili některé hlásky. Chybí-li nám některé zuby, může to znamenat artikulační poruchu. Druhá věc je estetický dojem, kdy se za chybějící zuby můžeme stydět,“ popisuje logopedka.

Zubní protéza musí sedět

I bez zubů se ale lidé mohou naučit mluvit tak, aniž bychom si něčeho všimli. Podle Zuzany Korandové je to velmi individuální. „Jeden se s tím popere, druhému to dělá obtíže, a tak se raději rozhodne navštívit odborníka. Nechá si zhotovit zuby nové a požádá logopeda o to, aby mu s výslovností pomohl,“ zmiňuje.

I u slavných osobností si často všimneme, že je něco jinak, že mají lidově řečeno protézu. „Protéza v ústech je samozřejmě něco jiného než přirozené zuby, které do pusy patří. To znamená, že může způsobit artikulační obtíž, která je velmi často pouze přechodná, než si ústa na protézu zvyknou. Je to podobné jako u pevných rovnátek, člověk může mít dojem, že po určitou dobu šišlá,“ uvádí zkušenosti z logopedické poradny Zuzana Korandová.

Čtěte také

„Důležité je, aby protéza byla správně udělaná a odpovídala anatomii dutiny ústní. Protéza prostě musí sedět. Jestliže tedy obtížná artikulace přetrvává, je to třeba v první řadě řešit se zubařem, který protézu nechal zhotovit. Někdy stačí milimetrové zbroušení a je po problému,“ připomíná.

Může se ale také stát, že ani zásah zubního technika nepřinese kýžený efekt. „Pak je určitě dobré obrátit se na klinického logopeda, který člověku rád pomůže,“ doporučuje Zuzana Korandová.

Na „nové patro“ si podle ní někteří lidé zvykají dlouho, jiní si ani zvykat nechtějí. „Záleží i na tom, jak člověk protézu nosí. Jinak s ní bude sžitý ten, kdo si ji každé ráno nasadí a večer sundá, a jinak s ní bude mluvit výroční uživatel, který si ji vezme jen jednou měsíčně k lékaři,“ usmívá se.  

Celý pořad Zdravíčko se Zuzanou Korandovou na téma logopedie dospělých si můžete poslechnout online. Dozvíte se z něj třeba i prognózy lidí, kteří se učí mluvit po prodělané mozkové příhodě, nebo jak se dá pracovat s vyjadřováním lidí s nastupujícími stařeckými demencemi.

Spustit audio

Související