Antonín Pelíšek: Prostřeno

9. srpen 2021

Už si nevzpomínám, kdo z mých pěti dlouholetých kamarádů na ten nápad přišel. Pořádat pravidelná setkání v době letních prázdnin, střídavě vždy v teritoriu některého z nás.

Vznikla celkem pohodová tradice s opékáním špekáčků, grilováním klobás a nezávislým klábosením na zahradě, chatě nebo pod pergolou.

A bylo by to tak i nadále, nebýt první závažné chyby, která sérii pikniků fatálně změnila. Když o tom zpětně uvažuji, musela jednou přijít. Dokonce si troufám tvrdit, že ji odstartovala některá z partnerek, která se jako první pokusila vylepšit nabídku nedostižným receptem a přinesla vlastní originální ochutnávku.

Jak se říká, ďábel se skrývá v ženě a v detailu. A tak po cuketové bábovce a bublanině z jogurtového těsta přišly postupně speciality jako třeba losos v ostružinové majonéze, zeleninová salsa, bezé dort s rybízem a další ty marinované a nakládané flákoty podle receptů, o nichž nikdo z nás neví, jak se vůbec čtou.

Sešlosti se změnily v hody vedené jakýmsi scénářem v duchu soutěžního pořadu Prostřeno. Pokračují i letos. V programu nechybí ani povinná zábava, sladká tečka na závěr.

Kde ty loňské klobásy s pivem jsou, napadne občas mužské účastníky kulinářské show, když po šesti hodinách končíme lukulské hody zmoženi jídlem, zábavou a stresem z konečného dojmu.

Jsme v pasti, do které jsme sami vlezli, a není úniku. Nebo přece? Cestu jak ven, vidím v zavedení bodování jednotlivých akcí. Znamenalo by to sice možná ohrožení soudržnosti naší společnosti, ale třeba i návrat k dorůžova opečeným špekáčkům.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj:
Spustit audio

Související

  • Antonín Pelíšek: Kostel k adopci

    Na nabídky adopcí už jsme si zvykli. Nepřekvapí nás, že k adopci – někdy jenom na dálku - jsou nejen africké děti, ale třeba i zvířátka v ZOO, hroby nebo umělecké předměty.

  • Antonín Pelíšek: Čmeláci

    Je to hit jako z fantastického filmu. Díru na trhu zaplavili umělí čmeláci. Podle inzerátů na internetu se zboží nazývá opylovací služba a hodí se do domácích skleníků.

  • Antonín Pelíšek: Zakukalo kukajdo

    Na ostrově Hokkaidó, zakukalo kukajdo. Hláška z Werichovy knihy povídek Lincoln 1933 mě napadla okamžitě s prvním letošním zaslechnutím kukačky.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?