Antonín Pelíšek: Kostel k adopci

3. srpen 2021

Na nabídky adopcí už jsme si zvykli. Nepřekvapí nás, že k adopci – někdy jenom na dálku - jsou nejen africké děti, ale třeba i zvířátka v ZOO, hroby slavných osobností nebo umělecké předměty.

Formou adopce shání peníze na opravy také kostel svatého Vojtěcha v českobudějovické městské části Čtyři Dvory. Zájemci si mohou zaplatit třeba nové okapy, střešní krytinu nebo dokonce hodiny s ciferníkem.

Právě ty jsou jakýmsi symbolem tepu naší doby. Původně projektované hodiny se totiž za celou dvaaosmdesátiletou historii kostela na jeho věži nikdy neobjevily, ze záměru zůstaly pouze díry do zdi.

Kostel prožil svá první léta za války a přišel kvůli ní i o zvony. V tomto roce se chystá v některých detailech na odloženou premiéru. Hodiny budou nasvícené a na dvou protilehlých stranách umístěny asymetricky, jak navrhl autor původního projektu architekt Jaroslav Čermák, který se zhlédl ve funkcionalismu a kubismu.

Vzhledem ke způsobu, jakým se ve třicátých letech minulého století po korunách sháněly peníze na stavbu kostela, je současná adopce jeho prvků alespoň v našich jihočeských poměrech originální.

Takže na závěr jedno upozornění. Kromě vchodových dveří, oken nebo fasády jsou volné ještě hodinové rafiky a dva ciferníky. Máte jedinečnou příležitost upozornit veřejnost na to, jak ten čas letí.

Spustit audio

Související

  • Antonín Pelíšek: Čmeláci

    Je to hit jako z fantastického filmu. Díru na trhu zaplavili umělí čmeláci. Podle inzerátů na internetu se zboží nazývá opylovací služba a hodí se do domácích skleníků.

  • Antonín Pelíšek: Zakukalo kukajdo

    Na ostrově Hokkaidó, zakukalo kukajdo. Hláška z Werichovy knihy povídek Lincoln 1933 mě napadla okamžitě s prvním letošním zaslechnutím kukačky.

  • Antonín Pelíšek: Zahradní slavnost

    Občas se s tím setkáváme všichni. Po hektickém dnu se položíme k odpočinku, zapneme naivně televizi nebo otevřeme knihu a oknem vletí do bytu výskot a agresivní hudba.