Antonín Pelíšek: Čmeláci

16. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čmelák
0:00
/
0:00

Je to hit jako z fantastického filmu. Díru na trhu zaplavili umělí čmeláci. Podle inzerátů na internetu se zboží nazývá opylovací služba a hodí se do domácích skleníků, kde nahradí už tak vzácné včely a jiný polétavý hmyz.

Firmy dodávají čmeláky v kartónové krabici, která přistane buď v nejbližší zásilkovně, případně rovnou u vašeho domu. Cena jednoho hnízda je kolem dvou tisíc korun.

Jak slibuje dodavatel, oproti klasickým čmelákům jsou tito nenároční, pracovití, nepotřebují přikrmovat a nakonec ani zlikvidovat, protože zemřou do dvou měsíců naprostým vyčerpáním.

Zázrak přírody, nebo člověka? Z pohledu drobného zahrádkáře je to nabídka lákavá. Radost mi nakonec pokazilo varování České inspekce životního prostředí. Podle ní se jedná o geneticky vyšlechtěné hybridní čmeláky, které překupníci získávají lacino ze zahraničí.

Na první pohled jsou od našich čmeláků k nerozeznání, ale na rozdíl od nich nesou riziko, že při úniku ze skleníků zdevastují české druhy a poddruhy. Při páření s nimi je přemění rovněž na krátce žijící roboty, kteří se nakonec umakají.

Používání umělých čmeláků nejasného původu už zakázala polovina z krajů Česka. Jenomže, co kdo zmůže proti levnému zboží a hlavně šmejdům? Asi tolik, co proti chemickému ošetřování polí, po kterém hynou naši hlavní opylovači – včely.

Tak mě napadá, čím vším nás ještě překupníci překvapí a jak to nakonec dopadne třeba s rozmnožováním lidstva. To už nechám na vaší fantazii.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj:
Spustit audio

Související