Antonín Pelíšek: Komenský a sociální sítě
Asi málokdo ví, že sociální sítě šířící informace přes internet rychlostí blesku popsal skoro před 400 lety už Jan Amos Komenský.
Narazil jsem na to nedávno při čtení jeho knihy Labyrint Světa a ráj srdce. Tedy díla, na které mi při maturitní otázce stačila jednoduchá odpověď: Popisuje lidské činnosti v alegorických obrazech.
Když jsem si ji po letech přečetl celou, nestačil jsem se divit, jak je stále aktuální. Mezi obrazy politiků, obchodníků, vrchnosti nebo dopravců mě jako novináře zaujala část, kde autor hodnotí média.
Přirovnává je k píšťalkám, jejichž tóny vnímá každý tak trochu jinak. Rozdíl není totiž v jejich zvuku, ale je ve sluchu každého z nás. Řečeno s Komenským: „Co některým zní libě, že skákání se zdržeti nemohli, druzí si uši zacpávají a pláčou.“
A nebyl by to ani Učitel národů, aby neuzavřel popis úvahou. „Bylo by se čemu zasmáti, že lidé každého větru zavanutí šáliti se dají. Avšak všelijak nebezpečno z toho je. Poněvadž hlaholové ti rozdílným uším rozdílní jsou, různice i rvačky odtud povstávají,“ varuje.
A jeho obraz internetu? Jsou to podle něj rychlí jezdci na koních, již zvuky z píšťalek šíří jako vítr. Tak mě napadá, že jediné, co Komenskému asi uniklo, jsou dnešní mediální šéfové. Vesměs hodnotí podřízené podle sledovanosti jejich zpráv, a tak je nutí k stále silnějšímu bulvárnímu pískotu.
Související
-
Antonín Pelíšek: Jak voní svoboda
Je známá věc, že vůně dokážou vyvolat vzpomínky na minulost. Když o tom uvažuju po uplynutí 35 let od listopadu 1989, připomenou mi občas několik zážitků.
-
Antonín Pelíšek: Co mě naučil můj kocour
Omlouvám se, ale začnu dnešní sloupek smutnou zprávou. Zemřel mi kamarád. Měl čtyři nohy a černé chlupy, byl to kocourek. Třináct let jsme sdíleli společnou domácnost.
-
Antonín Pelíšek: Světové dny
S mezinárodními a světovými dny čehokoli se v poslední době takříkajíc roztrhl pytel. Teď jsem jich na internetu napočítal více než dvě stovky!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.