Antonín Pelíšek: Co mě naučil můj kocour
Omlouvám se, ale začnu dnešní sloupek smutnou zprávou. Zemřel mi kamarád. Měl čtyři nohy a černé chlupy, byl to kocourek. Třináct let jsme sdíleli společnou domácnost.
Začátky nebyly vůbec jednoduché. V životě jsem choval několik psů a zařekl se, že kočka mi do bytu nesmí. Je falešná, zrádná, sobecká. Na rozdíl od nejlepšího přítele člověka, který je věrný, vděčný a přizpůsobivý.
A tak mé první pokusy s výchovou kočky domácí dopadly špatně. Podle mě mělo být to zvíře osvobozené z útulku nadosmrti vděčné za poskytnutí azylu. Místo toho si žilo jenom podle svých představ. Pokyny a rozkazy ignorovalo, zato se vehementně dožadovalo pravidelné stravy, což v kočičí představě byla zřejmě moje povinnost.
Časem se však soužití narovnalo. Pochopil jsem, že kocour žije v báječném svobodném a plnohodnotném světě, do něhož mě občas pustí nahlédnout. Postupně jsme spolu navázali rovnoprávnou komunikaci a stali se blízkými přáteli.
Když jsem po něm něco chtěl, třeba aby v době mé nepřítomnosti zůstal na dvorku, uspěl jsem, pokud jsem mu záměr klidně a podrobně vysvětlil. Po večerech jsme sedávali na lavičce a pozorovali ptáky.
Byl přemýšlivý, nechal se drbat za ušima a občas se mi na důkaz přátelství opřel hlavou o čelo. Poznal jsem jeho nádherný vesmír.
Teď uvažuju, co mi dal a čemu mě naučil. Říkám tomu tři té. Naučil mě trpělivosti, toleranci a taktu. Na druhé bytosti se nemá křičet, vše se dá vyřešit po dobrém, klidně, bez manipulace.
Jenom pořád marně přemýšlím, co jsem za ten krátký život předal já jemu...
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.