Antonín Pelíšek: Jak jsem se poklonil v chrámu konzumu
Odjakživa nerad nakupuju. Odmítám reklamní letáky, klubové kartičky obchodů, které slibují slevy na přebytečné zboží, kolem regálů se zbytečně nerozhlížím a vybírám jen to, za čím jsem přišel.
Skoro jsem nabyl dojmu, že se obchodním trikům zdárně vyhýbám. O opaku mě nedávno přesvědčila nemilá zkušenost.
A vězte: Dokonce mě donutila, abych v chrámu konzumu poklekl a několikrát se veřejně poklonil. Jako Mojžíšovi odpadlíci, kteří si u hory Sinaj při cestě za svobodou vyrobili zlaté tele a modlili se k němu jako k bohu hojnosti.
To bylo tak. Skoro u pokladny, kde jsem čekal vytoužené finále strastiplné cesty, mi náhodou padla do oka cedulka oznamující, že mé oblíbené Strážnické brambůrky jsou za poloviční cenu. Nápis mě chytil jako rybu na háček.
Ale co když je za tím opravdu háček, zarazil jsem se. Cedulka s cenou visela daleko. Asi deset centimetrů od země a s nějakým mrňavým dodatkem. Poklekl jsem tedy a poklonil se. Několikrát, ale nic dalšího jsem z mrňavého textu nevyčetl.
Pravdu jsem se dověděl až v cíli. Sleva platí pro nákup od tří balíčků brambůrků, vysvětlila mi pokladní. A nečitelná informace na cenovce u země? Je prý vytištěná podle českých norem, navíc umístění zboží v regálech je na přání dodavatele.
Bylo mi z nákupu tak trochu trapně. Asi jako odpadlíkovi na vytoužené cestě do země zaslíbené.
Související
-
Antonín Pelíšek: Neškodné fejky
Setkáváme se s nimi všichni. Falešné zprávy, fejky šířící dezinformace, hrozby. Jako novinář se s nimi setkávám denně a tvrdím, že většinu z nich poznám na první pohled.
-
Antonín Pelíšek: Boj o ostrov
Ten příběh se opakuje každé jaro. Uprostřed jednoho návesního rybníka ležícího v malé obci, kde trávím chvíle volna, vytvořil jeho nájemce malý zelený ostrůvek.
-
Antonín Pelíšek: Jak kocour začal štěkat
Triky a klamy obchodníků a některých výrobců potravin jsou nekonečné. Mám pocit, že příčinou jejich nárůstu se stala ekonomická krize a jejím důsledkem lovení spotřebitele.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.