Martina Adlerová: Pocit sněhu
Na vysoké škole jsme se v rámci studia tělesné výchovy měli umět vžít do kůže výkonnostních sportovců a zažít jejich tréninkový dril, a také jejich emoce. Z tohoto důvodu jsme si zřejmě vytvářeli různé sportovní pocity, například pocit míče.
Pocit vody. Pocit skoku. A na lyžích pak pocit sněhu. Ten jsem měla obzvláště ráda. Znamenalo to, že se snažíte zažít sníh všemi smysly, ne jenom jako technický prvek, ale taky jeho strukturu, vůni a chuť. Bylo to důležité pro správnou jízdu a pro mazání lyží, což je i dnes hotová alchymie. Abychom se dokonale vcítili do sněhu, taky jsme stavěli iglú a pořádali koulovací bitvy.
Strašně ráda bych to ještě někdy zažila.
Jenže takové ty krásné bílé zimy z Ladových obrázků začínají být pro běžného smrtelníka nedostupné. Na ježdění za sněhem nemám prostředky, takže sníh už zažívám pouze zcela ojediněle.
Když potom náhodou napadne u nás na chalupě deset centimetrů sněhu, celá šťastná běžkuju přes zmrzlé krtince a mám tendence ukládat si sněhové koule do mrazáku.
A je to rok od roku horší.
Pocit sněhu už zažívám jenom tehdy, když ráno odstraňuju námrazu a škrabu auto.
A tak si říkám, jak to s tím sněhem nakonec dopadne.
Na Aljašku se odstěhovat nemůžu.
Ale třeba to bude letos lepší.
Jinak už mi zbývá jediné... Pořídit si větší mrazák.
Související
-
Martina Adlerová: Kouření
Tenhle sloupek se sice jmenuje Kouření, ale je spíše o touze a potřebě někam patřit. Všimli jste si, jak se na jakémkoli setkání vydělí určitá skupinka a odejde pryč?
-
Martina Adlerová: Neteče voda
Neteče voda. Už zase. Jedete z práce domů a pod kopcem stojí cisterna. Místní rozhlas oznamuje, že voda nepoteče do druhého dne do večera, a to minimálně.
-
Martina Adlerová: Kdo nekrade...
Myslím si, že jako existuje milosrdná lež, měla by existovat i milosrdná krádež.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.