Hana Hosnedlová: Zapomenutá slůvka
Stále častěji se v tisku, v televizi i na internetu setkáváme s tím, jak se z naší řeči vytrácejí některá dříve naprosto samozřejmá slova. Takových zapomenutých slovíček je v každém kraji celá řada…
Když jsem kdysi působila jako novinářka v Plzni, zvykala jsem si tenkrát i na tamní výrazy naprosto odlišné od našich jihočeských. Třeba pro naši klasickou cmundu, jak říkáme bramboráku, jsem si musela osvojit označení vošouch nebo kramflek.
Poměrně dlouho jsem se také vyrovnávala se šlejškami, tedy našimi šiškami s mákem nebo s osmaženou strouhankou. A když jsem prvně slyšela slůvko vohráblo, představila jsem si nějaké nářadí. Jakmile jsem zjistila, že se jedná o nešiku, hned se mi vyrojila celá řada dalších hovorových výrazů jako nemuda, nešamour, lempl či kopyto.
Není to tak dávno, co jsem v naší oblíbené restauraci požádala o sifon a mladičká servírka na mne chvíli udiveně zírala, vůbec netušila, že se jedná o sodu. V zelenině jsem zase neuspěla s karfiolem, když jsem chtěla květák.
S fašírkou jsem už byla úspěšnější, i když jsme tenhle výraz používali jen pro domácí sekanou. Se štokrletem, troky anebo okoštováním jsem se ovšem nechytala už ani u vnoučat.
Zato štamprle známe dodnes všichni – ono přece jen asi dost záleží na frekvenci používaného slova v praxi...
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.