Antonín Pelíšek: Zahradní slavnost

25. květen 2021

Občas se s tím setkáváme všichni. Po hektickém dnu se položíme k odpočinku, zapneme naivně televizi nebo otevřeme knihu a, co čert nechtěl, oknem vletí do bytu výskot a agresivní hudba v rytmu dum dum.

Rámus nepřestává ani po půlhodině ani po třech hodinách. Je osm večer, je devět hodin a decibely nepolevují, spíš naopak.

Odborně se tomu říká hlukový smog. Jde změřit, jde stanovit a graficky znázornit, ale to je asi tak vše. Světelný smog lze zmírnit zatemněním, ale co proti hluku, když je teplý večer a nechce se vám utěsňovat okna nebo si strkat špunty do uší?

Kouknete tedy do kalendáře, abyste se ujistili, že příchod nového roku, doprovázený rachejtlemi a petardami to zdaleka není. Je možné, že za vším jsou slavné májové dny coby výročí konce války nebo dokonce příchod Rudé armády? Pak mrknete na sousedovic zahradu. Žádné vlaječky a trikolóry ale vidět nejsou. Jen pivní stan nadouvající se bujarým hulákáním dospělých i dětí.

Usínáte těžce. Teprve na druhý den, za ranního kuropění, a už v blaženém klidu zjišťujete spolu s dalšími nevyspalými sousedy na opačné straně zahrady, o co vlastně šlo. Nebyl to ani konec války, ani příchod Rudé armády, zbavili mě všichni vlasteneckých idejí. Jenom soukromá oslava dalšího rozvolňování protipandemických opatření.

Prostě důvod jako hrom. A zároveň předzvěst, že v přímé úměře k dalšímu rozvolňování bude večerního rámusu od sousedů ještě přibývat.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?