Antonín Pelíšek: Veselé kamínky

20. listopad 2020

Dorozumívání mezi tvory může mít různé podoby. Nejde jen o řeč, gesta, grimasy nebo pohyby. 

Nedávno mě na jednu novou, která se rozvinula v hromadnou zábavu, upozornily vnučky. Jde o malé malované kamínky, většinou oblázky, které putují po světě a svým nálezcům přinášejí radost.

Jak na to?

Stačí kamínky očistit a na lícovou stranu namalovat něco namalovat akrylátovými barvami – může to být cokoliv – ornamenty, zvířátka, krajinka se stromem…

Na spodní stranu napíše autor své iniciály a poštovní směrovací číslo, případně adresu webové stránky nebo facebooku, kde se tito tvůrci, většinou mladí lidé, scházejí. Nakonec se kamínky přelakují a položí na nějaké místo v přírodě nebo na ulici. Podle nepsaných pravidel si nalezený kamínek můžete ponechat nebo ho přemístit jinam, případně ho nahradit vlastním výtvorem.

Kamínky se tak dostávají na různá místa Čech, Moravy i celé Evropy. Někteří nálezci si kamínek vyfotí a obrázek pošlou na sociální sítě, kde se kolem něho rozvine debata. Tak přemýšlím, kdo asi dostal tak skvělý nápad a kam až se tato hra dostane. Možná obtočí celou Zemi, aby připomněla, jak je někdy porozumění mezi lidmi úžasně jednoduché. A ještě něco.

Přiznávám, že přes svůj věk jsem neodolal. Tento týden jsem tajně pustil do světa první vlastní barevný kamínek. O ročníku narození autora se totiž na sociálních sítích zatím nediskutuje.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?