Jiří Březina mladší: Zimní spánek
Nedávno jsem četl o hypotéze, že člověk patří mezi savce, kteří jsou schopní zimní hibernace. Prý umíme zpomalit svůj metabolismus a šetřit tak energií během dlouhých zimních měsíců.
Zdá se, že takhle nějak tuhé zimy trávili naši předci ještě docela nedávno. Kvůli nedostatku jídla a také dříví na otop se vyplatilo pobývat co nejvíce někde na peci, obstarat jen to nejnutnější a pak hned zase zpátky do peřin.
To se mohli vědci rovnou zeptat mě. Já totiž po zimním spánku zatoužím už v okamžiku, kdy proběhne ta všeobecně nenáviděná změna času. Brzy se stmívá, slunce pozdě vychází. Zkrátka už to podzimní pošmourno ve mně probouzí pradávné hibernační pudy.
Ale když se to tak vezme, nebylo by to špatné, co říkáte? Když se mohl svět domluvit na střídání času anebo boji proti freonům, proč by si aspoň naše klimatické pásmo nemohlo odhlasovat zimní spánek? Vždyť kolik by se tím ušetřilo energie na vytápění, jak by se snížila naše závislost na fosilních palivech!
A co teprve ty společenské benefity! Na jaře bychom místo jarní únavy potkávali samé dorůžova vyspané a dobře naladěné spoluobčany! Jen si to představte, jak by to bylo skvělé.
I když – na druhou stranu – mohlo by to také vypadat jinak. Představte si ty souboje u kávovarů o první jarní šálek. A co teprve ty fronty na záchod. Radši ať to zůstane, jak je. Nějak tu zimu přečkáme i v bdělém stavu.
Související
-
Jiří Březina mladší: Bezpečnost práce
Můj tchán je muž devatera řemesel. Dokáže postavit a rekonstruovat cokoli, co je postavené z kamene, cihel, betonu nebo dřeva. Vysoustruží jakoukoli součástku.
-
Jiří Březina mladší: Letní chutě a vůně
Léto je období, kdy příroda exploduje chutěmi a vůněmi? Ty se ve spojení s krásnými zážitky, které jsme jako děti nasbíraly během prázdnin, navždy zapíšou do naší paměti.
-
Jiří Březina mladší: Proč čteme detektivky
Jako autor detektivek dostávám často poměrně jednoduchou otázku. Proč jsou detektivky tak populární? Co na nich lidi vidí? Ta otázka mě vždycky donutí se zamyslet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka