7 způsobů, jak přirozeně čistit cévy

14. březen 2019

Zřejmě každý chce žít dlouhý život, ale jak toho docílit? Vědci zjistili, které potraviny pomáhají přecházet a v některých případech i zvrátit rozvoj srdečně-cévní choroby, na níž umírají lidé v moderním světě vůbec nejčastěji.

Statisticky je ateroskleróza, tedy proces postupného zužování a zanášení cév, nejčastější příčinou úmrtí na světě. Jde o komplexní proces, který zahrnuje autoimunitní faktory, infekce, dietní chyby a mnoho dalších více či méně známých vlivů.

Bez ohledu na obecné lékařské mínění jde o proces, před nímž je možné se preventivně chránit, anebo ho v některých případech i zastavit.

B-vitamíny

I něco tak jednoduchého jako přidání zdroje B-komplexu do vaší denní rutiny může být prevencí srdečních onemocnění, která berou život předčasně. Ve studii z roku 2005 bylo zjištěno, že jednoduchá intervence za použití 2,5 mg kyseliny listové, 25 mg vitaminu B6 a 0,5mg vitaminu B12 po dobu jednoho roku vyústila v zásadní snížení síly arteriálního zanesení.

Nezapomeňte na probiotika, která jsou sama o sobě schopna B-vitamíny produkovat. Při jejich užívání se ukazuje, že dokáží zvýšit hladinu B-vitamínů více než samotná konzumace těchto vitamínů.

Česnek

Česnek může zachránit život. Bylo dokázáno, že redukuje nánosy v arteriích, dále snižuje krevní tlak, zlepšuje hladinu krevních lipidů, rozšiřuje cévy, je silným antioxidantem, působí proti cévním zánětům.

Za účelem léčení vyhledáváme česnek syrový, rozmačkaný a ponechaný na vzduchu asi 10 minut, aby se vytvořily účinné látky. Konzumujeme několikrát denně, pokud to snášenlivost dovolí. Můžeme smíchat s trochou másla a jíst s menším množstvím pečiva. Stranou ponecháváme česnek ztrouchnivělý, měkký, zažloutlý a naklíčený.

Granátové jablko

Granátové jablko je neuvěřitelně zdravý plod, který prokazatelně čistí cévy a má i řadu dalších pozitivních vlivů. Redukuje kumulaci lipidů v srdci, potlačuje chemické posly spojené se zánětlivým procesem v cévách, předchází zvětšení srdce a redukuje EKG abnormality.

Kysané zelí kimchi

Korejský recept, který zahrnuje kysané čínské zelí, chilli a další ingredience včetně fermentovaných ryb, ve studii zastavoval aterosklerotický proces. Kromě dalšího jsou prospěšné druhy bakterií v kimchi schopné zneškodňovat toxické chemikálie, které tělo poškozují.

L-arginin

L-arginin je aminokyselina, která dokáže předcházet tvorbě arteriálního ucpání. Tento fakt potvrzuje více než 30 studií. L-arginin ovlivňuje endoteliální dysfunkci, kterou se vyznačuje srdečně-cévní onemocnění, a má dalších 150 benefitů pro lidské zdraví.

Kurkumin

Základní polyfenol, který obsahuje indické kari koření, má skvělé kardioprotektivní vlastnosti, což potvrdilo více než 30 studií. Stačila jedna dávka kari koření (s obsahem hřebíčku, koriandru, římského kmínu, česneku, zázvoru, cibule, papriky a kurkumy), kterou snědli zdraví muži, aby se jim výrazně zlepšila funkce endotelu a rozšířily cévy, což je prvotní prevence srdečních příhod.

Sezamové semínko

Malé semínko bývá podhodnocováno, přitom jde o skutečnou superpotravinu. Bylo prokázáno, že je stejně účinné na potlačení artritické bolesti jako lék tylenol. Má skvělé kardioprotektivní vlastnosti a může výrazně napomáhat zastavení procesu aterosklerózy. Jedna ze studií například potvrdila redukci známek kardiovaskulární nemoci v krevním vzorku při konzumaci sezamové pasty.

Diabetem trpí už milion Čechů, přírodním lékem je zlaté mléko s kurkumou

Zlaté mléko, léčivý nápoj s kurkumou, skořicí a zázvorem

Diabetes je závažné metabolické onemocnění, jehož výskyt začal dosahovat velikosti epidemie. Do konce roku 2018 budeme znát miliontého pacienta s tímto onemocněním. Jde tedy o každého desátého Čecha.

Toto je jen malý vzorek potravin, které mohou poskytnout přirozená řešení pro srdečně cévní choroby. Existuje mnohem více vědeckých studií pracujících s více než 200 přírodními látkami, které jsou schopny redukovat riziko srdečního infarktu a rozvoje srdečních onemocnění.

Tyto choroby nemusíme brát jako nutné vyústění genetické zátěže v rodině, protože na jejich rozvoji se podílí převážně naše mnohá denní rozhodnutí ohledně toho, co jíme, nebo také nejíme. Jídlo je totiž způsob, jak nejen vyživit tělo, ale zároveň podpořit trvalé zdraví.

Spustit audio

Související