Předejít chřipce můžeme díky medu, ovoci, červené řepě a přísunu vlákniny

6. březen 2019

Obáváte se infekcí, respiračních chorob nebo chronických onemocnění, jako je zánět středního ucha nebo močových cest? Zkuste se stravovat tak, abyste je minimalizovali.

Když cítíme příznaky chřipky nebo nachlazení, máme ucpaný nos, bolí nás v krku a zmáhá nás malátnost, sázíme na osvědčené prostředky jako česnek, cibule, zázvor, med, citron a horký čaj. Vědět, jak na infekce, je dobré, ale možná ještě užitečnější je uznat, že určitý styl stravování a péče o sebe jim může předcházet.

Onemocnění se navíc neomezují jen na běžnou, i když občas nebezpečnou, chřipku. Mnoho skrytých infekcí může stát za celou řadou chronických potíží, kde bychom je vůbec nehledali. Umět je vyhánět znamená chránit se i před nimi.

Echinacea, vitamin C, zelený čaj

Vědecké studie pozitivně hodnotí rostlinu známou jako echinacea při prevenci a řešení běžného nachlazení. Přechází působení rhinoviru spojovaného s nachlazením, omezuje trvání potíží a podporuje systémovou odpověď imunitního systému během chřipky.

Vitamín C

Vitamin C ve vyšších denních dávkách také zkracuje dobu nachlazení, redukuje i náchylnost k chřipkám. Kloktání čajem a jeho ingrediencemi může být účinnou prevencí před chřipkou, katechiny a teaniny ze zeleného čaje se ukázaly jako velmi podpůrné.

Med má mocné protivirové a protichřipkové účinky, jako nejúčinnější byl v tomto směru shledán med z manuky. Široce antimikrobiální je extrakt z olivového listu. Borůvky odstraňují mikrobiální plak, který chrání bakterie před imunitním systémem.

Doplňování stravy bezem černým pomáhá při řešení problémů s horní částí dýchacích cest a také chřipkou. Bezpečný a účinný na potírání onemocnění je americký a korejský ženšen. Šťáva z červené řepy konzumovaná v období zvýšeného stresu je prevencí před propuknutím chřipky, také brokolice vykazuje pozitivní odezvu.

U dětí je velmi užitečné kombinovat echinaceu, propolis a vitamin C jako základní prevenci problémů dýchacího ústrojí.

Přirozeným zabijákem kmenových buněk rakoviny je ženšen, ale i další přírodní produkty

Ženšen

Ženšen je již tisíce let známým a mocným tonikem pro lidské zdraví. Nový výzkum ukazuje, že může být spolu s dalšími rostlinami vysoce efektivním doplňkovým léčivem v případě rakoviny.

Pravidelná konzumace nápojů a jogurtů obohacených o probiotické bakterie redukuje výskyt chřipek a trvání onemocnění. Tato opatření byla efektivní jak u starších pacientů, tak u malých školáků. Probiotika také chrání před chřipkou v době akutního stresu.

Vláknina a její pravidelná konzumace je prevencí před chřipkou. Podporovat imunitu může také popíjení kakaa. Účinnou prevencí před výskytem sezónních chřipek jsou vyšší dávky vitaminu D. Konzumace horkých nápojů pozitivně ovlivňuje průchodnost dutin během nachlazení.

Trvání a vážnost symptomů však omezuje i takzvaná klinická empatie, tedy laskavost a soucítění s postiženou osobou, což je prostředek, který bychom zřejmě nepovažovali za důležitý. Jako prevence může posloužit homeopatie a akupunktura, pomoci mohou také éterické oleje tea tree, rozmarýn, eukalyptus, pelargónie a další.

Na co vsadit dál?

  • Kurkumin působí proti virům a podporuje imunitu.
  • Antivirovou aktivitu vykazuje také skořice.
  • Brusinkový džus omezuje přilnavost virů a bakterií.
  • Jablečný a citrusový pektin, gelová struktura semínek lnu a také granátové jablko a rakytník vyvíjí antivirovou aktivitu.
  • Lykopen obsažený v rajčatech, zvláště tepelně upravených například formou teplé rajčatové polévky, potlačuje symptomy nachlazení.
  • Houby posilují imunitu, ať už to jsou běžné druhy jako hlíva nebo žampión, nebo trochu exotičtější cordyceps, shiitake a maitake.
  • Obecně ovoce a zelenina redukují symptomy běžného nachlazení, posilují organismus a jsou skvělou prevencí infekčních chorob.

Možnosti, jak se chránit před chřipkami a infekcemi, jsou tedy značné. Proto je škoda čekat, až onemocnění propuknou. Prodělávané infekce a nutné léky, zvláště pokud to jsou antibiotika, zbytečně potlačují náš potenciál.

Spustit audio

Související