10 důvodů, proč jíst košťálovou zeleninu. Působí proti nádorům i depresi, ulevuje od bolesti

Každý jistě ví, že pojídání zeleniny je zdravé. Ani zelenina ale není jedna jako druhá, některá má lepší nutriční hodnoty a více podporuje vitalitu a kondici. Opravdovou královnou je zelenina košťálová.

Rodina Brassica, běžně známá jako košťálová zelenina, vévodí mnoha výzkumům a výčet jejích účinků se přibližuje legendám o zázračných potravinách. Tato skupina zahrnuje brokolici, růžičkovou kapustu, zelí, kapustu, květák, ale také ředkev, ředkvičky, tuřín a dokonce i rukolu.

To, co dělá tuto zeleninu speciální, je látka sulforafan. Neustále přibývá studií hovořících o jejím využití při léčení mnoha různých nemocí.

Jako první potvrdil potenciál uznávaný vědec Paul Talalay v roce 1992. Se svým týmem objevil a prokázal protinádorové účinky brokolice a sulforafanu. Svět byl ohromen, objevy dokonce publikoval New York Times. Od té doby Paul Tulalay věnoval mnoho dalších let výzkumu sulforafanu, založil laboratoř zaměřenou na ochrannou funkci košťálové zeleniny a přes pokročilý věk více než 90 let v ní stále ještě pracuje.

Proč tedy jíst košťálovou zeleninu?

1. Protinádorové účinky
Sulforafan působí protinádorově, souvisí to zejména s jeho mocnou antioxidační schopností a protizánětlivými vlastnostmi. Byl studován jako řešení pro několik typů rakoviny, včetně rakoviny žaludku, žlučníku, prsu, prostaty, plic, tlustého střeva a kůže.

Depresemi trpí i muži

2. Antidepresivní účinky
Studie v roce 2015 shledala sulforafan jako účinné antidepresivum a také anxiolytikum, tedy látku, která redukuje úzkost. Jiné studie z roku 2016 viděly brokolicové klíčky jako efektivní způsob, jak preventivně působit proti zánětu, který spolupůsobí při tvorbě depresí.

3. Úleva od bolesti
Sulforafan může být důležitý i v léčení bolesti. Ve studii z roku 2000 ženské pacientky s fibromyalgií, které používaly derivát vitamínu C a brokolicový prášek, udávaly sníženou citlivost na bolest a zvýšení kvality života. Další studie z roku 2016 zaznamenala významné blokování bolesti při použití výtažku z brokolicových klíčků.

4. Kardioprotektivní vlastnosti
Sulforafan tlumí zánět cévních stěn, potlačuje obezitu, snižuje krevní tlak a další faktory, které vedou k rozvoji srdečně-cévních onemocnění. Hovoří se o významném snížení krevního tlaku při pojídání košťálové zeleniny, snížení oxidativního stresu a zánětu. Dokonce i krátkodobé podávání extraktu obsahujícího dvě procenta brokolicových klíčků po dobu 10 dnů silně chránilo srdce před buněčnou smrtí způsobenou ischemickou chorobou srdeční.

5. Antioxidanty
Je dobře známo, že košťálová zelenina, zvláště brokolice, je skvělým zdrojem antioxidantů. Na toto téma najdeme na medicínských serverech téměř 300 studií. Jedna z nich po dobu deseti dnů sledovala mladé kuřáky, kteří denně jedli 250 gramů brokolice. Na konci výzkumu byl zaregistrován pokles C-reaktivního proteinu, který poukazuje na stupeň zanícení v organismu a nepřímo na úroveň oxidativního stresu, jež je ve vysokých hladinách přítomen u dlouhodobých nemocí.

6. Ochrana a eliminace toxinů
V dnešní době jsme vystaveni velkému vlivu toxických látek. Košťálová zelenina může být v tomto směru zásadním pomocníkem. V roce 2014 bylo sledováno téměř 300 lidí ve znečištěných oblastech Číny, kteří dostávali koncentrovaný extrakt košťálové zeleniny. Velmi brzy jejich vzorky moči ukázaly podstatné snížení množství toxinů.

7. Antidiabetické účinky
Sulforafan pomohl také diabetikům snížit hladinu inzulínové rezistence. Dále se snížením oxidativního stresu působí preventivně na vznik diabetické nefropatie, fibrózy a vaskulárních komplikací.

Lidský mozek se dokáže regenerovat, obnovu nastartujete s pomocí brokolice nebo květáku

Brokolice a květák, zelenina, zdravá strava, dieta, hubnutí. Ilustrační foto

Několik desetiletí se věřilo, že regenerace mozku není možná. Současné výzkumy ovšem odhalují, že běžná jídla jako například brokolice obsahují látky, které jsou schopné stimulovat opravu a obnovu nervové tkáně.

8. Antimikrobiální účinky
Bakterie Helicobacter pylori je nejčastěji spojována se žaludečními vředy, ale může se také podílet na vzniku rakoviny žaludku. Košťálová zelenina pomáhá při jejím vylučování z těla. Po terapii sulforafanem až 78 procent pacientů mělo negativní vzorky stolice na Helicobacter pylori.

9. Alzheimerova choroba
Sulforafan je také slibným prostředkem pro posílení kognitivních schopností u Alzheimerovy choroby. Pozitivní účinky byly pozorovány ve studii z roku 2015.

10. Protizánětlivé účinky
Dysfunkční zánět je hlavním faktorem u většiny chronických onemocnění. Někde v těle je zanícení. Naštěstí nám příroda poslala způsoby, jak zánět řešit. Košťálová zelenina je na špici protizánětlivých potravin spolu s kurkumou.

Seznam účinků košťálové zeleniny v deseti bodech není zdaleka kompletní. Zmiňme ještě alespoň pomoc s autismem, nemocí charakterizovanou oxidativním stresem, sníženými antioxidačními mechanismy a mitochondriální dysfunkcí. Byl pozorován dramatický, až pětašedesátiprocentní posun k lepšímu u jedinců, kterým byl podáván sulforafan. To vše nás vede k závěru, že pro prevenci a udržení zdraví je konzumace košťálové zeleniny podstatná.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.