Zoologické zahrady nedokáží spasit všechna ohrožená zvířata, říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek

23. srpen 2024

Přírodovědec a manažer Miroslav Bobek je od roku 2010 ředitelem zoologické zahrady v Praze. Dlouhou dobu také pracoval v Českém rozhlase a proslavil se hlavně projektem Odhalení, který formou reality show sledoval život goril v zoo. O zvířatech a své práci mluvil na besedě na nádvoří hradu Rožmberk, kterou zaznamenal Český rozhlas České Budějovice.

S moderátorem Lubošem Voráčkem probíral mimo jiné poslání zoologických zahrad. „Zoologické zahrady vznikly z menažerií, které provozovali panovníci nebo vysocí šlechtici, a tam nešlo o nic jiného než ukázat svou moc prostřednicím zvířat jako lvi, sloni, tygři a podobně. Pro návštěvníky, obyčejné lidi to kromě toho mocenského efektu přinášelo zábavu a rozptýlení,“ připomíná Miroslav Bobek.

Tato funkce zoologickým zahradám podle něj v jistém smyslu zůstala. „Lidé by si tam prostě měli odpočinout, cítit se dobře, ale postupně začaly přibývat další funkce. Zoo pomáhají dozvědět se víc o zvířatech, vzdělávají, ale úkolem číslo jedna pro špičkové zahrady je v dnešní době pochopitelně ochrana biodiverzity, záchrana ohrožených druhů,“ říká.

Zoologické zahrady se někdy přirovnávají k Noemovým archám, ale to Miroslav Bobek nerad slyší. „Není to totiž úplně pravda. Stejně jako nemůžeme věřit tomu, že Noe postavil archu, na kterou dal od každého druhu zvířat po páru, je nesmysl myslet si, že zoologické zahrady mohou spasit všechna ohrožená zvířata. Těch už je tolik, že je zoo prostě ani nemají, a i kdyby je měly, tak je nikdy nebudou mít v dostatečném počtu, aby ty populace byly životaschopné, aby to fungovalo,“ vysvětluje.

Čtěte také

Sice například koně Převalského se podařilo v lidské péči zachránit a vrátit do přírody, ale podle Miroslava Bobka je daleko efektivnější zvířata chránit ještě před vyhubením v jejich přirozeném prostředí a nemuset je tam navracet.

„Ve chvíli, kdy chráníme třeba gorily v Kamerunu, tak vlastně už nechráníme jenom gorily před pytláctvím a kácením pralesa, ale chráníme mnoho dalších organismů, dalších druhů zvířat, rostlin a tak dále. To jsou projekty s podstatně menšími náklady, jejichž efekt je sice méně viditelný, ale reálně větší, než když nějaké zvíře chováte v zoo a pak ho vracíte do přírody. A to už vůbec nemluvím o tom, že když se prales vykácí, tak prostě do plantáže palmy olejné gorilu nevrátíte. Když se to tam zničí, je prostě konec,“ popisuje.

Celý rozhovor s ředitelem pražské zoo Miroslavem Bobkem, který vznikl pro cyklus S hostem na Rožmberku za mediální podpory Českého rozhlasu České Budějovice, si poslechněte online.

Spustit audio

Související