Zdena Kolářová: O princeznách

19. prosinec 2022

Vždycky mě okouzlovaly princezny. Žádná správná pohádka se bez princezny neobejde. Byly krásné, hodné, marnivé, neposlušné, hloupé i chytré, nosily krásné šaty a na hlavě měly třpytivé korunky.

Přes úbělová ramena se jim vinuly kadeře světlých vlasů a všichni se do nich zamilovávali. Hned jsem věděla, že mít „úbělová ramena“, musí být něco senzačního, přestože jsem neznala nikoho, kdo by je měl.

Tak jsem chtěla alespoň princeznovské šaty, které mi babička z nějakých hadříků spíchla. Děda vykouzlil korunku s papundeklu, na kterou nalepil korálky, a první krok k princeznovské kariéře byl učiněn.

Ten druhý byl těžší, protože jsem musela psychicky zvládnout poznání, že pořádná princezna ze mne asi nebude, protože nejsem ani trochu krásná. O zlaté hvězdě na čele ani nemluvě.

Úbělovou šíji bych možná ještě dala, ale dojem kazila leukoplast, kterou jsem měla zalepenou bradu se třemi stehy. Porvala jsem se totiž s jedním klukem ze třídy, protože  terorizoval naši lehounce retardovanou spolužačku.

Správná a hodná princezna klopí oči před vznešeným tatíčkem králem, upře poslušně pohled do nablýskaných parket rodového zámku a oddaně kývne na rozhodnutí královského otce, že si vezme nějakého ňoumu z vedlejšího království, aby se spojily majetky a byla zaručena rodová tradice.

Slušná princezna se také nerve a nenadává spolužákům do debilů. Teď se časy mění. Nedávno totiž ředitel jedné televize vyhrožoval, kolika pohádkami zase zamoří o Vánocích televizní prostor. V upoutávce se mihla úbělová šíje jedné princezny s tetováním. Možná to byli krkavci nebo co.

Tak kdoví, co nás v budoucnosti čeká za překvapení. Třeba pohádka s názvem „Tetovaná princezna a sedm krkavců“.

autor: Zdena Kolářová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Zdena Kolářová: Nenechme se otrávit

    V poslední době mám nějakou mrzutou náladu. Přesto, že je advent, tedy doba ztišení a pokory, na kterou se pokaždé těším. Místo toho pořád někdo někde řve, sprostě nadává.

  • Zdena Kolářová: Tejpování obličeje

    Už jsem se několikrát přiznala ke své slabosti využívat všelijaké novoty při péči o tělo. Celý život mám moc práce a tak mi péče v salonu dělá dobře na duši.

  • Zdena Kolářová: Poezie

    Poezie pro mne nikdy nebyla hlavním literárním zájmem, to  přiznám bez mučení. I když… Dávné objevení Jaroslava Seiferta pro mne znamenalo období láskyplného světa.