Zázvor mírní těhotenské nevolnosti a je mimořádně účinný v prevenci rakoviny
Zázvorový oddenek je již běžným zbožím v každém oddělení ovoce a zeleniny. Využijme jej! Pochází z Číny a Indie, kde se jako koření používá minimálně čtyři tisíce let. Po celé Evropě se rozšířil díky Římanům, kteří jej dovezli z Číny před dvěma tisíci lety, a díky Španělům, jež jej získali přes jižní Ameriku a Mexiko.
Zázvor je mimořádným zdrojem účinných antioxidantů jako gingerol, zingeron a shogaol. Podomácku se využívá k léčbě nejrůznějších obtíží. Vnitřně se užívá proti nechutenství, bolestem žaludku, průjmu, poruchám trávení, plynatosti, bolestem po chirurgických zákrocích, infekcím horních cest dýchacích, kašli a bronchitidě. Lokálně se jím ošetřují popáleniny tepelným zářením a užívá se jako analgetikum na tišení bolesti.
V jedné studii konzumace 125 miligramů zázvorového extraktu čtyřikrát denně po čtyři dny výrazně zmírnila ranní nevolnost u žen těhotných méně než dvacet týdnů. Zázvor je také mimořádně účinný v prevenci i léčbě kinetózy (nevolnosti spojené s cestováním v dopravních prostředcích).
Účastníci studie s osteoartritidou, kteří konzumovali zázvorový extrakt, pociťovali výraznější ústup bolestí kolenou. Zázvor je ovšem skvělý i pro srdce. Přirozeně ředí krev, to znamená, že působí preventivně proti sraženinám, které mohou vést k infarktu nebo mrtvici. Výzkum také prokázal protizánětlivé účinky zázvoru. Stejně jako aspirin blokuje enzym, který podporuje tvorbu zánětu.
Ovšem nejobdivuhodnější je zázvor v prevenci onkologických potíží. Jeho antioxidant 6-shogaol prokázal větší účinnost v porovnání s běžně užívanými chemoterapeutiky při likvidaci kmenových rakovinných buněk u rakoviny prsu.
Čtěte také
6-shogaol vzniká, když je zázvorový oddenek zasušený nebo uvařený. Na rozdíl od porovnávaných chemoterapeutik neprojevuje toxickou aktivitu vůči buňkám, jež nejsou rakovinné, a je tedy jedním z řady přírodních přirozeně selektivně cytotoxicky působících prostředků. Jeho síla byla až deseti tisíckrát větší než u porovnávaných chemoterapeutik.
Protinádorově působí také 6-gingerol, který dává zázvoru jeho vůni. U laboratorních zvířat výrazně redukoval počet nádorů i jejich velikost v případě rakoviny vaječníků. Také účinně kontroloval zánět, čímž brzdil růst rakovinných buněk. Podobně skvěle si vedl v studii rakoviny tlustého střeva u laboratorních zvířat.
Zázvor je v každém ohledu mimořádný. Buďte ovšem opatrní, pokud užíváte léky na ředění krve, protože zázvor sám o sobě krev ředí. Pokud tyto léky neužíváte a zázvor dobře snášíte, pak jím kořeňte hlavní jídla nebo marinády, ochucujte jím zelené saláty, připravujte si z něj uklidňující a vitalitu podporující čaj. Můžete ho i nakládat jako v asijské kuchyni a následně podávat jako ozdobu libovolného jídla.
Zázvorový sirup na posílení imunity
Suroviny:
zázvor
skořice
hřebíček
citron
med
případně chilli paprička
Oloupeme zázvor a nakrájíme ho na tenké plátky nebo na kostičky. Opláchneme citron, oloupeme a nakrájíme na kolečka. Do uzavíratelné sklenice na vrstvu zázvoru dáme vrstvu citronu a dále vrstvíme na sebe, až bude sklenice plná.
Přidáme skořici, hřebíček, zalijeme medem. Uzavřeme sklenici a necháme stát v chladu tři dny (například za oknem, nikoliv v chladničce). Po třech dnech slijeme do skleničky přes cedník s trychtýřkem. Přidáváme do čaje nebo si dáme lžičku sirupu po ránu.
Zázvorovo-citrónový panák
Suroviny:
1 oloupaný citron
1,5 centimetru zázvoru
V odšťavňovači vyrobíme šťávu z citronu a zázvoru. Hodíme to do sebe! :-)
Mrkvovo-zázvorový džus s kurkumou
Suroviny:
3 oloupané pomeranče
2 mrkve
½ malého oloupaného citronu
kousek zázvoru
kousek čerstvé kurkumy nebo ¼ lžičky kurkumového prášku
Všechny ingredience odšťavníme. Pokud používáme kurkumový prášek místo čerstvé kurkumy, přidáme ho do hotového džusu a zamícháme.
Zázvorovo-kurkumový antioxidační čaj
Suroviny:
2 šálky vody
¼ lžičky kurkumového prášku
1 lžička zázvorového prášku (nebo kousek čerstvého zázvoru pokrájeného nebo strouhaného)
1 pokrájený česnekový stroužek (nebo ½ lžičky česnekového prášku)
1 citron (nebo kapka citronového oleje)
špetka kajenského pepře
případně med
V kastrolu zahřejeme vodu, kurkumu, zázvor, kajenský pepř a česnek a přivedeme k varu. Stáhneme teplotu a necháme probublávat sedm minut.
Přecedíme do šálku. Vmícháme čerstvou citronovou šťávu nebo kapku citronového oleje a med. Pijeme teplé.
Citrónovo-mandlové sušenky se zázvorem
Suroviny:
2 šálky mandlové mouky
1 lžička jedlé sody
½ lžičky soli
3 lžíce citronové kůry
1 polévková lžíce čerstvého strouhaného zázvoru
1 vejce
3 lžíce medu
Předehřejeme troubu na 185 stupňů. Smícháme mandlovou mouku, sůl, jedlou sodu a potom přidáme citronovou kůru, zázvor, vejce a med.
Z těsta vytvoříme kouli a dáme na vál. Uválíme těsto do širšího kruhu a nožem tvoříme trojúhelníčky nebo použijeme vykrajovací formičky. Oddělíme kousky od sebe a pečeme 7 až 10 minut, dokud mírně na povrchu nezhnědnou.
Související
-
Mochyně neboli physalis je nejen krásný, ale i chutný a zdravý doplněk jídel
Oranžové lampionky mochyně židovské můžeme občas vidět jako výzdobu. Mochyně, která patří do rodu Physalis, je ale víc než jen to, tradičně se užívá i v přírodní medicíně.
-
Med léčí už tisíce let. Doporučuje se na hojení ran, snížení cholesterolu i při kocovině
Med jako oblíbené sladidlo provází lidskou kulturu po tisíciletí. Nejen, že se egyptská Kleopatra v medu a mléce koupala, ale již ve starověku to bylo i oblíbené platidlo.
-
Plody goji se už tisíce let doporučují pro dlouhý život, ostrý zrak a lepší plodnost
Názvy goji a kustovnice čínská se v praxi běžně zaměňují a jsou jimi myšleny sušené plody oranžové až červené barvy, které jsou plné semínek a poslouží jako zdravá svačina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.